Najlepšie looky z prehliadkových mól Paris Haute Couture Weeku – Jar/Leto 2023, časť II.

Ďalší týždeň módy Couture sa zahalil do Paríža. Harmonogram tejto sezóny, ktorý začal v pondelok,          šokujúcou prehliadkou Schiaparelli a pokračoval značkou Dior, vyvrcholil vo štvrtok prehliadkami  kolekcií pre Jar/Leto 2023 značiek  Fendi, Armani, Chanel a Valentino .  Parížsky týždeň módy je jednou z najočakávanejších udalostí v módnom kalendári, ktorá predstavuje najnovšie kolekcie od niektorých z najrenomovanejších návrhárov v tomto odvetví. Tohtoročné podujatie nesklamalo  množstvom výnimočných prehliadok a kolekcií, ktoré nastavili latku pre nadchádzajúcu sezónu. Od haute couture až po konfekciu boli ulice Paríža plné rôznych štýlov a trendov, ktoré určite inšpirujú všetkých milovníkov módy a účastníkov červených kobercov.

Dizajnéri si akutálne viac než len vynahrádzajú dva roky digitálnych prezentácií a spoločensky vzdialených prehliadok na mólach s hosťami a divákmi.  S pánskym týždňom, ktorý ovládol Miláno a Paríž a po ktorom rýchlo nasledoval Couture Week, hlavné mestá módy opäť zahltila záplava štýlov.  Tieto vyhradené týždne módy sa  hrali predovšetkým s množstvom elegantného oblečenia, avantgardných doplnkov a vítali celebrity  zvučných mien, medzi ktorými na Paris Haute Couture Week zavítali:  herci Lucas Bravo , Juliette Binoche, speváčky Rita Ora, Kylie Minogue a modelkaCarla Bruni, sediaci  v prvých radách.

VICTOR AND ROLF

Po pondelkovej šokujúcej prehliadke šiat s hlavami šeliem, s ktorou vystrelila značka Schiaparelli, prišlo dizajnérske duo Viktor & Rolf, ktoré postavilo módu doslova  na hlavu.  Kolekcia s názvom „Late Stage Capitalism Waltz“ bola surrealistická, konceptuálna a takmer komická. No ihneď zapamätateľná a na sociálnych sieťach okamžite virálna. 

Prvý príchod, predvedenie modelu bol úplne podľa očakávaní, ale potom sa začala zábava, keď modelka predviedla šaty vytiahnuté pod pazuchami. Nasledovali  šaty otočené nabok , či   prehodené šikmo cez telo ako vlečka. Jeden model  bol hore nohami a druhý vodorovne. Prehliadka kolekcie Viktor & Rolf pre sezónu  Jar/Leto 2023 bola vtipnou ukážkou módnej kolekcie, ktorá však obsahovala mimoriadnu remeselnú zručnosť módneho domu

Plesové šaty boli obrátené naruby, nabok a neforemné, vytvorené ako krásne konštruované tylové princezovské šaty, natočené pod uhlom odhaľujúce spodnú bielizeň. Holandské dizajnérske duo Viktor & Rolf, majstri v podnecovaní humoru, ktorý vnášajú do dôstojného sveta Haute Couture,  predviedlo kompaktnú prehliadku iba 19 modelov, ktorá ponúkla kreatívne pohľady na v podstate rovnaké šaty.

V súlade s myšlienkou plesových šiat bez ramienok z 50. rokov v nádherných pastelových odtieňoch, duo ponúkalo šaty v rôznych iteráciách, vrátane ručnej práce a bez nej, s padavým pásom, čipkovaným lemom, viazané a s rukávmi.

ARMANI PRIVÉ

Talianska módna legenda, 88-ročný módny návrhár Giorgio Armani, predstavil počas Paris Haute Couture Weeku kolekciu Armani Privé inšpirovanú harlekýnmi.  Koncept bol zastúpený diagonálnymi kárami na prehliadkovom móle aj v mnohých dizajnoch, pričom k videniu bolo aj množstvo nariasených golierov, skrátených búnd a vlniacich sa nohavíc. Táto kolekcia, ktorá bola vždy obľúbená počas sezóny udeľovania cien, obsahovala aj slušnú časť rób hodných červeného koberca, čo nepochybne uvidíme na najbližších Oscaroch. 

Kolekcia Giorgia Armaniho pre Jar 2023 je éterickým skúmaním línií, svetla a farieb. Obsahuje dlhé, plynulé siluety.  Niektoré tvoria zmäkčené záblesky tylu a vyšívané kvetinové detaily, zatiaľ čo iné sú zamerané na zaostrenie diamantového motívu podčiarknutého výraznou farbou. Kolekcia s témou diamantového vzoru harlekýna  bola vzdialená od čohokoľvek drzého a klaunského a to aj napriek zvláštnemu lemu okolo krku.

Namiesto toho to bol vzor, ​​ktorý sa opakoval cez tkanú látku skrátených búnd, ako strašidelný vzor na šifónovom tope a saku a krásne ako asymetrický živôtik ružových šiat šikmého strihu. Modely Giorgia Armani  vyzerali ako kovová koža narezaná a prešitá do saka, ako zdobené krištáľové korálky a dokonca ako krehká sieťová vrstva vyrobená výlučne z koráliek.

Giorgio Armani Prive v utorok dodal vznešenú kolekciu v tlmených, elegantných tónoch, ktoré sú typické pre tento maison. 

V dymovo fialovej, bledo machovo zelenej, svetlomodrej a vyblednutej zlatej farbe oproti blokom sivozelenej, smaragdovej a čiernej, v Armaniho zručných rukách vznikla kolekcia majstrovská a sebeistá.

Módnej prehliadky sa zúčastnili francúzske hviezdy, ako mladý herec známy najmä z televízneho seriálu Emily in Paris – charizmatický Lucas Bravo a slávna herečka Juliette Binoche.  

Armani Privé módnu šou poctila svojou prítomnosťou aj ex-modelka Carla Bruni.

FENDI

Piatym dizajnérskym počinom v módnom dome Fendi, sa vydal dizajnér Kim Jones do sveta krehkej krásy, ktorou poňal jarnú kolekciu Haute Couture pre taliansky módny dom. Inšpirovaný bol zjavne archívnymi módnymi šatami Fendi vytvorenými jeho predchodcom Karlom Lagerfeldom.

Jones v kolekcii Fendi – Jar/Leto 2023  zdvojnásobil pozoruhodnú zručnosť ateliéru v skutočne nádhernom výsledku. 

Rovnako ako ostatné módne prehliadky tejto sezóny, aj táto mala svetlý nádych 30. rokov minulého storočia s úchvatnými sirénovými šatami, strihanými na mieru a vyrobenými zo surového hodvábu, hladkého, strieborného vzoru alebo plisé.  Ďalším materiálom v kolekcii bol šifón  pokrytý celý drobnými, ručne nanášanými korálkami. 

Šaty zdobili flitre v starožitnom zlate. 

Jones predstavil  aj štóly  ležérne prehodené cez rameno ako ultimátnu umelú kožušinu.

Rámovanie ramien a výstrihov, krehké lemovanie šifónom a vykúkajúca spodná bielizeň z vrchných dielov šiat lemovaná čipkou – to sú detaily jemnej kolekcie Fendi, Jar/Leto 2023

Kolekcia bola ladená v odtieňoch krémovej, nahej, kostenej, béžovej, bledostriebornej, vyblednutej zlatej, jemnej ružovej a bledomodrej a bola spracovaná s tými najjemnejšími dotykmi, ako  slonovinový šál, ktorý  sa zachytával okolo bokov bledých červených šiat a porcelánová látka, ktorá sa tiahla z ramena ako tóga.

 Túto sezónu som sa chcel sústrediť na techniky a remeslo módy s ľahkosťou, plynulosťou a postojom dneška,“ povedal dizajnér Kim Jones, umelecký riaditeľ módy a dámskeho oblečenia Fendi. Výsledkom bola nádherne jemná kolekcia priesvitných šiat s dôrazom na žiarivosť a jednoduchosť nosenia.

Je to oslava ateliérov a remeselníkov, ktorí realizujú tieto odevy, intenzívnej práce a emocionálneho záväzku ku každému kúsku, ktorý existuje pre výrobcu aj nositeľa, a toho, ako intímne tradície couture žijú a dýchajú,“ vysvetlil. „Kolekcia je vnútorný svet pretvorený do vonkajšieho sveta, obrazne aj doslova, s pocitom, že spodná bielizeň sa stáva večernou bielizňou.“

Módnej prehliadky sa zúčastnila americká speváčka Rita Ora

CHANEL

„Humor“ nie je slovo, ktoré sa často spája s módnym domom Chanel, ale možno by sa malo. Počas svojho viac ako 30-ročného pôsobenia Karla Lagerfelda vo francúzskom módnom dome, ho Karl naplnil množstvom módnych návrhov. Niektoré boli veľmi výrazné, zapamätateľné a vtipné – ako číre vinylové čižmy do dažďa Chanel,  kabelka v tvare kartónu od mlieka, alebo plážová lopta.  No ostatne prečo nie ?  

Módna návrhárka Virginie Viard, Lagerfeldova chránenkyňa, zatiaľ zaujala v čase, keď bola kreatívnou riaditeľkou Chanel, trochu viac upnutý  prístup k dizajnu a to až do jarnej couture kolekcie 2023,  ktorá debutovala v utorok  v Paríži.  

Východiskovým bodom a zábavnejšou cestou pre kolekciu couture značky Chanel , Jar/Leto 2023 bol byt Gabrielle Chanel na 31 rue Cambon. Priestor navštívili kreatívna riaditeľka Virginie Viard a scénograf Xavier Veilhan, pričom inšpiráciu našli v zbierke predmetov, sôch a kresieb predstavujúcich levy, jelene, vtáky a ťavy. Tieto emblémy boli vyšívané na šaty, kabáty a tvídové obleky, zatiaľ čo Veilhan vytvoril na móle 11 zvierat vyrobených z dreva, kartónu a papiera, ktoré modely spočiatku skrývali a potom sa otvorili, aby mohli utiecť.

Na jemných priesvitných šatách boli vyšívané skákajúci zajačikovia  ako aj klasická kamélia Chanel vytvorená z vrstiev tylu, zatiaľ čo  ďalšie polia jarných kvetov tancovali na maxi šatách, či boli zdobené na oblekoch.

Vo svojom jadre obsahovala kolekcia haute couture Chanel na jar 2023 siluety, ktoré sa stali typickými pre Viardovu dobu – kabáty zametajúce podlahu, šaty s padavým pásom a  prehnané tvary ramien. Prehliadka bola plná  ľahkých, takmer hravých šiat, ako sú tweedové saká so zaoblenými minisukňami, šaty v „áčkovej“ línii, ktoré siahali nad kolená a najrôznejšie saká definujúce pás. Bolo tam viac motýlikov a ľahké, splývavé šaty z čipky a hodvábu, niekedy v kombinácii s ľahkými tvídovými kabátmi až po zem. 

Virginie Viard premenila Grand Palais Éphémère na poctu rôznym zvieracím sochám, ako sú mramorové levy, zlatá žaba a vyrezávané drevené jelene.   V kolekcii Jar/Leto 2023 predstavila  tvídové výtvory hravo vyšívané vtáčikmi, psíkmi a mačiatkami, cylindre, motýliky a mažoretkové saká.   Hlavným zámerom jej kolekcie bola oslava vyšívania.

Chanel sa teda nateraz nasmeroval jemne preč z rokov Karla Lagerfelda smerom k niečomu jemnejšiemu a nositeľnejšiemu. Ženská, pôvabná a akosi beztiažová kolekcia, čo sa týka konštrukcie aj postoja, to je nový dizajn Virginie Viard v tom najlepšom ponímaní. 

Prvú časť článku o zaujímavých highlightoch z Paris Haute Couture Weeku, Jar/Leto 2023, si môžete prečítať v histórii tohto blogu v kategórii Fashion .  Nezabudnite si prečítať aj III. časť článku o módnych highlightoch z Paris Haute Couture Weeku 2023. 

Obrázky:  © MeetEurope/Handout cez Xinhua, AFP Photo, Getty Images,  Insider, Fendi, Chanel

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

()

Share: