Paris Haute Couture Fashion Week, Dior, Jar/Leto 2021 –  svetoví módni dizajnéri a ich inovatívny prístup prezentácií kolekcií  Jar/Leto 2021 v čase pandémie, časť I.

Parížsky týždeň módy, Paris Haute Couture, sezóna Jar/Leto 2021,  ktorý sa konal v týždni od 25. do 28. januára 2021,  privítal zvučné svetové značky.  Módny svet a dizajnéri zažívajú kvôli pandémii korona vírusu tak, ako mnohé iné odvetvia,  veľmi problematické obdobie, kvôli ktorému musia hľadať  inovatívne spôsoby predvedenia kolekcií.  Tradičné formy módnych show, na ktoré sme zvyknutí počas mesiacov január, február, marec vo svetových metropolách Miláno, Paríž, Londýn i New York, sa tentokrát nekonajú.  Módne domy a dizajnéri, ktorí sa rozhodli uviesť svoje kolekcie predsa len aj počas tejto sezóny, väčšinou zvolili online priestor na ich predvedenie a ďalšie inovatívne prístupy.

Módne show plné ľudí a fanúšikov majú kvôli svetovej pandémii nateraz zrejme  pauzu (naposledy sme niektoré mohli naplno zažiť v septembri a v októbri r. 2020 v Miláne a v Paríži) ,  avšak ani to nezastastavilo niektorých  dizajnérov v snahe predviesť svoje kreácie, o ktorých môžeme sniť.

Žijeme vo virtuálnom svete, ktorému sa návrhári rýchlo prispôsobili.  Od módnych domov Schiaparelli, Dior, Chanel, Valentino, Giambattista Valli, Viktor & Rolf, Giorgio Armani, Fendi, značky tentokrát rozprávajú svoje príbehy skrz videá, filmy, look books a cez iné digitálne médiá.  Najlepšie prezentácie kolekcií pre nadchádzajúcu sezónu Jar/Leto 2021 z  Paris Haute Couture týždňa módy, vám ponúkam v mojom prvom článku. 

DIOR

Módny dom Dior vzhľadom na prísne protipandemické opatrenia pripravil prezentáciu kolekcie Dior Haute Couture pre Jar/Leto 2021 formou filmu.  Video si môžete pozrieť v tomto linku: 

https://www.facebook.com/Dior/videos/844559492995750

https://www.facebook.com/Dior/videos/1374648126216498

Príheh s motívom tarotových kariet pod vedením talianskeho režiséra Matteo Garrone sa odohráva na zámku. Motívom pre dizajn kolekcie Dior, Jar/Leto 2021 sa stala symbolická mágia tarotových kariet a veštenie osudu, ktoré  miloval aj legendárny Christian Dior.  Často vraj navštevoval tureckú vešticu, ktorá mu raz vyveštila, že sa presadí vo svete módy a parfémov. 

Legendárny dizajnér Christian Dior v CBS celebrity interview programe  , 7. November  1955.

V krátkom filme vystupujú modelky ako postavy z tarotových kariet s kostýmami , ktoré nesú tarotové symboly –  Spravodlivosť, Koleso šťastia, Mág, Slnko, Umenie, Obesenec a Diabol.  

https://www.facebook.com/Dior/videos/440855603932885

Talianska dizajnérka Maria Grazia Chiuri, ktorá stojí na čele módneho domu Dior,  zvolila pre kolekciu Jar/Leto 2021 honosné lesklé látky brokát a zamat ozdobené trblietavými výšivkami.  Kolekcia sa vyznačuje krajčírskym umením a dobovou eleganciou s prepracovanými detailami jednotlivých majstrov a dielní, ktoré sa spolupodieľajú na kolektívnej práci kolekcie Dior, Haute Couture, Jar/Leto 2021. 

https://www.instagram.com/p/CKlaSGCKUKd/

Techniky zahŕňali ručné práce, výšivky a kruhové zamatové vloženia. Nádhernú prácu majstrovského umenia uvidíte v jednotlivých foto a video shotoch z backstage na stránkach módneho domu Dior:  https://www.instagram.com/p/CKl1tniqpDt/

Modely večerných šiat so živôtikmi, zdôraznenými pásmi modeliek a s empírovými výstrihmi niesli ilustrácie talianskeho umelca pochádzajúceho z Ríma,  Pietra Ruffa. Video jeho tvorby si môžete pozrieť na facebook stránke módneho domu Dior. Rímsky umelec vytvoril originálny dizajn kariet s grafickou symbolikou zdobené zlatom a smaltom. 

https://www.facebook.com/Dior/videos/281390479987327

https://www.instagram.com/p/CKmRLwwK6Kp/

Farebné rozpätie Dior kolekcie – Jar/Leto 2021  variuje od šedej, cez zeleno-zlatú, aplikovanú na tvíde, kašmíre a organze. Z materiálov je použitá taktiež čipka, ktorá je zdobená ručne maľovanými ozdobami.  Zlatý zamat nesie znamenia zverokruhu a žakáre odzrkadľujú hviezdnu oblohu. 

Unikátny model s plášťom z farebného peria vytvára 3D kreáciu.

zdroj obrázkov:  Dior, theartofdress.  org, Fanny Latour-Lambert

Ďalší článok  Paris Haute Couture Fashion Week s prezentáciami kolekcií ostatných dizajnérov čítajte v pokračovaní na tomto blogu.  Sledujte Facebook módnu stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram blogu: mya_mirell

 

 

Share: