Paris Haute Couture Week, Jar/Leto 2024 – Luxus, Inovácie a Elegancia, Schiaparelli, Dior, Chanel, Valentino,   22. – 25.  január 2024, časť I.

Paris  Haute Couture Week, ktorý nasledoval po Paris Fashion Week a pánskom prehliadkovom týždni Milan Fashion Week v januári,  priniesol ohromujúci pohľad na budúcnosť módnych trendov pre rok 2024. 

Parížska módna scéna v podobe Paris Haute Couture Weeku, sezóna Jar/Leto 2024, oslnila svet módou a priniesla  jedinečné a impozantné kolekcie od renomovaných módnych domov. Tento týždeň módy ponúkol ohromujúce módne prehliadky a predstavenia, ktoré vyzdvihli kreativitu a remeselnú zručnosť dizajnérov. Dominantnou črtou boli výrazné farby, odvážne strihy a experimenty s textúrami.

Módne prezentácie kolekcií ukázali postavenie globálneho mesta ako epicentra vysokej módy. Túto sezónu boli  prehliadky predstavením kreativity s návrhármi posúvajúcimi hranice štýlu, ktoré budú formovať módny trh v nadchádzajúcich mesiacoch a ktoré zaručene uvidíme na ďalších červených kobercoch.

Paris Haute Couture Week hostiľ známe celebrity, medzi ktorými boli Jennifer Lopez, Zendaya a Rihanna.

Paris Haute Couture Week , uskutočnený v dňoch 22. – 25. január 2025, je samotným vrcholom francúzskeho štýlu a savoir-faire. Jeho exkluzívnosť je natoľko vysoká, že umožňuje len malému počtu

módnych domov členstvo vo Fédération de la Haute Couture et de la Mode každý rok.  Je preto dejiskom najhonosnejších módnych predstavení, mini módnych šou a hviezdnej záplavy celebrít zaujímajúcich predné rady.   Ide o jedinečnú príležitosť osláviť módu a módne umenie vlastnou poéziou obyčajne modelmi, ktorých príprava si vyžaduje dlhé hodiny práce k finálnemu zhotoveniu. 

Medzi najvýraznejšie značky, ktoré definovali tento týždeň, patrili  Schiaparelli, Dior, Valentino, Chanel, Giorgio Armani Privé, Fendi, Maison Margiela, Alaia, Toteme, Simone Rocha, Jean Paul Gaultier, Stephane Rolland a Zuhair Murad.

SCHIAPARELLI – Revolúcia v Extravagancii

Značka Schiaparelli predstavila kolekciu, ktorá prevrátila očakávania naruby. 39-ročný americký módny návrhár, Daniel Roseberry,  spojil  extravaganciu s inováciou a vykúzlil jedinečné módne kúsky.  Očarujúce kombinácie farieb, odvážne strihy a umelecké detaily vytvorili kolekciu, ktorá vzdoruje tradícii a oslavuje individualitu.

Kolekcie Dior a Chanel sa zhmotnili do majstrovských diel, kde zamat a jemné látky spolu tancovali v nebeskom tanci.

DIOR – Elegancia a Romantika

Francúzsky módny dom Dior nestratil svoj nezameniteľný štýl a predstavil kolekciu presýtenú eleganciou a romantikou.  Klasické siluety boli doplnené modernými prvkami, pričom vynikajúce krajčírstvo a nádherné látky pridali  kolekcii nádych luxusu.  Talianska módna dizajnérka Maria Grazia Chiuri predstavila zmes bohato vytvorených látok s pozadím, pred ktorým predvádzali modelky od umelkyne Isabelly Ducrot. 

Ikonické šaty „La Cigale“  od Diora z kolekcie Jeseň/Zima z roku 1952 sa stali líniou pre pochopenie špeciálnej aury Haute Couture. Značka sa zároveň pohrala s experimentovaním s odvážnymi vzormi a farebnými kombináciami. 

Kolekcia Dior – Jar/Leto 2024 predvedená počas Paris Haute Couture týždňa módy bola kaleidoskopom odtieňov a textúr, symfóniou zlatej, bielej, bordovej, vínovej, šedej a zelenej farby predvedená v látke moaré. 

Odevy so svojimi geometrickými líniami a architektonickou eleganciou sú modernou poctou šatám „La Cigale“ a spájajú umenie so životom v kabátoch s veľkými goliermi, objemnými sukňami a vrstvenými kompletmi. 

Moaré  je špecifický typ tkaniny, ktorý vzniká pomocou špeciálnej metódy tkania. Je známa svojou charakteristickou vlnitou štruktúrou a optickým efektom, ktorý vytvára.

Proces výroby moaré zahŕňa presné tkanie dvoch vrstiev látky do seba, čo vytvára vlnité vzory a dáva látke charakteristický lesk. Výsledný efekt moaré môže vytvárať optickú ilúziu, keď sa pohľad mení , alebo keď je látka ohýbaná alebo pohybujúca sa.

Moaré sa tradične používa v Haute Couture a v luxusnej móde na vytváranie elegantných a štýlových oblekov, šiat a ďalších módnych kúskov. Je to látka, ktorá prináša do oblečenia luxusný a sofistikovaný vzhľad. Vďaka svojej unikátnej štruktúre a estetike je obľúbená medzi návrhármi a milovníkmi módnej výroby.

Dior opäť raz oslovil svojím jemným a elegantným krajčírstvom.  Vyniklo najmä na šatách, ktoré zdôraznili ženskú krásu a siluetu. Ich paleta farieb nás zahalila do výnimočného jarného sna.

CHANEL –  Klasika s Moderným Twistom

Chanel sa držal svojej klasiky, ale nezabudol pridať moderný twist.  Módny dom  prekvapil svojím avantgardným prístupom k tradičným prvkom.  Kolekcia kombinovala ikonické prvky značky, ako sú perly a tweed, s novátorskými strihmi a detailmi. Kreatívna riaditeľka  Virginie Viard dokázala  spojiť eleganciu s nevšednými prvkami a vytvorila kolekciu, ktorá odzrkadľuje ducha doby.

Kolekcia plná hravých farebných kombinácií, zamatových šiat a inovatívnych doplnkov sa stala jednou z najzaujímavejších.

VALENTINO –  Bohémska Elegancia

Módny dom Valentino pod vedením Pier Paola Piccioli nás zaviedol do sveta bohémskej elegancie. Kolekcia obsahovala kombinácie  bohatých textúr, romantických vzorov a štýlových kúskov.  Piccioli vytvoril kolekciu, ktorá je oslavou ženskosti a individuality pohrávajúc sa s rôznymi vrstvami a objemom na modeloch.

NAJZAUJÍMAVEJŠIE MÓDNE TRENDY

Dizajnéri sa zamerali na výrazné a extravagantné detaily, od zdobení až po umelecké prvky, čím vytvorili módne kúsky, ktoré vyčarili pocit jedinečnosti.

Na parížskej módnej scéne bolo vidno experimentovanie s textúrami, kde v popredí bola ich rozmanitosť siahajúca od flitrov po bohaté brokátové vzory, čím vytvárali pôsobivý vizuálny dojem.

Dizajnéri sa hrali s kombinovaním ikonických prvkov s modernými prístupmi, klasika sa miesila s moderným, čím vytvorili odvážne a inovatívne módne kolekcie, ktoré si zároveň zachovávajú svoju klasickú eleganciu.

Paris Haute Couture Fashion Week 2024, ktorý sa odohral  v januári 2024 po pánskom prehliadkovom týždni v Miláne, bol symfóniou kreativity a inovácií.  Priniesol odvážne farby, hravé strihy a láskyplné detaily. Dizajnéri vytvorili nezabudnuteľné kolekcie, ktoré zdôraznili širokú škálu štýlov a estetík.  Tieto trendy nám naznačujú, že rok 2024 bude plný zaujímavých módnych experimentov a nových štýlov. 

Týždeň módneho umenia dokázal, že Haute Couture scéna je stále žijúcim  a inovačným svetom, kde kreativita nemá hranice. Móda z Paríža dokáže zakaždým prekvapiť a vyvolať pocit túžby po ďalšej módnej budúcnosti.

II. časť článku si môžete prečítať v pokračovaní  na tomto blogu  v kategórii Fashion .

obrázky:  © getty images, courtesy of Schiaparelli, Dior, Valentino, Chanel, Elie Saab, Miss Sohe, Gurav Gupta, Rahul Mishra, Simone Rocha, pinterest , Peter White/Getty Images, Stephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images, Max Cisotti/Dave Benett/Getty Images

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista   a   Instagram: mya_mirell .

Share: