Najlepšie momenty z prvého dňa na parížskom Haute Couture Weeku,  Jeseň/Zima 2023-24 – Dior, 3. – 6. júl 2023 , časť II .

Po úspešnom Milan Fashion Weeku a Paris Fashion Weeku, mužskej sezóne,  odštartoval v Paríži ďalší týždeň módy Haute Couture Week, Jeseň/Zima 2023/24 , ktorý sa odohral v týždni od 3. do 6. júla 2023. Paris Haute Couture módny týždeň vibroval  v rytme módnych prehliadok, prezentácií a iných slávnostných udalostí a udával tón budúcim trendom! V harmonograme módnych kolotočov sa zaskveli zvučné značky: Schiaparelli, Dior, Elie Saab, Chanel, Jean-Paul Gaultier, Armani Privé, Victor and Rolf, Tamara Ralph, Iris van Herpen, Thom Browne a ďalší. 

Paríž horí a pálčivou otázkou  sa stáva, či hovoriť o couture móde, keď sa mesto zmieta v chaose. Na jednej strane ke francúzske hlavné mesto v správach kvôli nepokojom spôsobeným smrťou 17-ročného Nahela M. a na druhej strane ide o tradičné módne dianie na parížskom Haute Couture Weeku, ktorému predchádzali mesiace príprav.  Jediná dizajnérka, ktorá uznala celonárodné protesty bola  Hedi Slimane zo značky  Celine a tak svet so zatajeným dychom sledoval,  ako Paríž pokračuje.

Na obranu couture módy je treba povedať, že kolotoč módnych prehliadok, ktorý mal logicky vyvrcholiť Haute Couture Weekom v Paríži,  sa spája s choreografiou módnych šou. Mesiace práce, stretávanie sa ľudí z celého sveta a otáčanie kolies módy, ktoré plynulo prešli z Milána do Paríža, je tradičný sled udalostí naplnených množstvom odvedenej práce. Dať pauzu móde alebo opäť stopku bola veľmi ošemetná otázka, možno príliš zjednodušené riešenie, ktoré by narobilo nemalé škrty vo všetkých smeroch  v módnom odvetví.  No zaiste by prišlo rozumné znížiť mieru osláv,  krikľavé módne párty a premieru zábavy.

Vo virvare diskusií boli však viaceré hlasy za to, aby módny kolotoč predstavení pokračoval ďalej.   

Paris Haute Couture Week navštívilo  opäť množstvo celebrít . Dior módnej prehliadky sa zúčastnila ambasádorka značky, herečka Natalie Portman okrem iných .  A ostatné módne prehliadky poctili hviezdy ako americká raperka Cardi B, alebo herečka Florence Pugh, ktoré pútali pozornosť fotografov  v skvostných outfitoch.

Prvý deň Paris Haute Couture Weeku – sezóny Jeseň/Zima 2023-24 obsahoval skutočne veľkolepé módne šou, ktoré bombasticky odštartovali najprestížnejší týždeň módy. Pozrime sa spolu na prehľad kolekcií, módnych momentov a značiek, ktoré sa zaslúžili o tento veľkolepý a úspešný štart couture módy. Po značke Schiaparelli , si žezlo na móle prebrala značka Dior a jej oslavná módna šou. 

DIOR – JESEŇ/ZIMA 2023-24 

Ak je tichý luxus najväčším trendom pre rok 2023, talianska dizajnérka Maria Grazia Chiuri  sa doň ponorila veľmi  jasne. Kolekcia Dior Couture  Jeseň/Zima 2023-2024 bola zahalená do splývavých bielych látok s jemnými bielymi korálkami s nádychom priesvitnosti, strapcov a plisovania.

Kolekcia bola čiastočne ohromujúca a očarujúca, taká, ktorá určite urobí niekoľko vystúpení na červenom koberci a o ktorej sa dá sa tiež  hovoriť z hľadiska množstva hodín, ktoré boli potrebné na jej zostavenie. Pódiom pre prehliadku Dior Couture bolo deväť látkových panelov od podlahy až po strop s kresbami bohyne od talianskej umelkyne Marty Roberti, ktoré vyšívali indickí remeselníci zo školy Chanakya v Bombaji

Kreatívna riaditeľka značky Maria Grazia Chiuri však povedala, že takéto modely nie sú „len na červený koberec“, ale v skutočnosti sú určené pre ľudí na „vybudovanie šatníka“.

Súpravy navrhnuté talianskou umelkyňou Martou Roberti sú v Dior Haute Couture kolekcii ódou na bohyne a božskú ženu.  Na nádherne vyšívanej scénografii sa odzkadľuje pocta bohyniam, božským matkám a duchovným silám.

Maria Grazia Chiuri sa pri tvorbe budúcnosti vždy inšpirovala minulosťou a pre kolekciu couture jeseň/zima 2023 „história a dokonalosť [boli] integrované do každého rytmu súčasnosti“. Pri tejto prehliadke sa dizajnérka pozrela na božský a „kult bohyne“, výsledkom čoho bola nebeská kolekcia vo farebnej palete bielej, béžovej, striebornej a svetlozlatej, oslavujúca silu a krehkosť ženskosti.

Pri najnovšom výlete, predvedení kolekcie Dior Haute Couture – Jeseň/Zima 2023-24 dizajnérka Maria Grazia Chiuri utkala líniu medzi minulosťou a súčasnosťou kolekciou, ktorá skúmala vzťah medzi couture a telom. „Couture sa vyvíja podľa liturgického rytmu, kde je minulosť integrovaná do každého rytmu súčasnosti,“ povedala dizajnérka v poznámkach ku kolekcii . „V ateliéri nie sú žiadne papierové vzory, pretože načrtnutá forma je na obrázku odtlačku premenená na šaty, ktoré zahŕňajú jedinečnosť tela.“ 

Módna prehliadka inšpirovaná klasickou érou, konaná v záhrade Musée Rodin bola zameraná na béžové, zlaté a krémové farby  a látky a jednoduché „staroveké odevy“, ako sú tuniky a plášte.

Saká boli plisované tak, aby pripomínali „klasické sochy a vlnité stĺpy“, róby a kabáty mali prekrytia kapucňou, zatiaľ čo prvky bohatstva – ukážka historického ateliéru Haute couture od Diora – sa tiahli cez jemné perly a bohaté brokáty až po strapce a trblietavé vyšívané. kvety.

NATALIE PORTMAN NA PREHLIADKE DIOR – TVÁR LUXUSNÉHO PARFÉMU PORTMAN MISS DIOR

Kvety nie sú len synonymom jesene, ale prvkom neodmysliteľného spojenia herečky Natialie Portman s rastlinnými látkami. Keď sú Dior a Natalie spolu v tesnej blízkosti, môžeme očakávať kvetinový odkaz.  Vo svojej ultra-ženskej a minimálne rafinovanej akvarelovej  róbe s kvetinovým vzorom bez ramienok ponorenej do nadčasovej francúzskej elegancie  bola Natalie Portman dokonalou dámou.

Herečka prišla na prehliadku Dior Haute Couture 2023-24 v bielych hodvábnych šatách s maľovaným vzorom midi strihu, s bielou kabelkou z matnej kože a v bielych lesklých kožených remienkových sandáloch na opätku.  Koketné botanicky zdobené áčkové šaty, ktoré si obliekla oscarová herečka jej náramne sedeli.

Herečka Natalie Portman a talianska dizajnérka Maria Grazia Chiuri.

Rozmazaná botanická ilustrácia šiat, zvýraznená drobnou mašľou a vyčnievajúcimi detailmi v páse v súlade s tvarom „nového vzhľadu“ Diora, ponúkala akcent trompe l’oeil inak klasickému odevu. Surrealistické kývnutie na butik s kvetinovými tónmi, ktoré sa nachádzajú v luxusnom parféme značky Portman a Dior Miss Dior.

Natalie Portman, ktorá sa dokonale hodila k umiestneniu prehliadky Dior v záhrade Musée Rodin bola vrcholom Diorových domových kódov.   V šatách old hollywood štýlu (starého Hollywoodu) stala dokonalou veľvyslankyňou pre ženskú vôňu Miss Dior . 

Prehliadky sa zúčastnili aj ďalšie herečky – Alexandra Daddario a Rosamund Pike.

Herečka  Alexandra Daddario.

Herečka  Rosamund Pike.

Obrázky:  ©Getty Images, Dior

Ďalšie pokračovanie článkov z Paris Haute Couture Weeku – sezóna Jeseň/Zima 2023-24,  si môžete prečítať  na tomto blogu v kategórii Fashion . Prvú časť článku si môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

Share: