Najlepšie momenty z prvého dňa na parížskom Haute Couture Weeku,  Jeseň/Zima 2023-24 – Schiaparelli, 3. – 6. júl 2023 , časť I .

V Paríži odštartoval po Milan Fashion Weeku a Paris Fashion Weeku, po mužskej sezóne,  ďalší týždeň módy Haute Couture Week, Jeseň/Zima 2023/24 v týždni od 3. do 6. júla 2023. Predviedli sa mnohé značky: Schiaparelli, Dior, Elie Saab, Chanel, Jean-Paul Gaultier, Armani Privé, Victor and Rolf, Tamara Ralph, Iris van Herpen, Thom Browne a ďalší. 

Týždeň vibruje v rytme módnych prehliadok, prezentácií a iných slávnostných udalostí a udáva tón budúcim trendom!

Paríž horí a pálčivou otázkou  sa stáva, či hovoriť o couture móde, keď sa mesto zmieta v chaose. Na jednej strane je francúzske hlavné mesto v správach kvôli nepokojom spôsobeným smrťou 17-ročného Nahela M. a na druhej strane ide o tradičné módne dianie na parížskom Haute Couture Weeku, ktorému predchádzali mesiace príprav.  Jediná dizajnérka, ktorá uznala celonárodné protesty bola  Hedi Slimane zo značky  Celine a tak svet so zatajeným dychom sledoval,  ako Paríž pokračuje.

Na obranu couture módy je treba povedať, že kolotoč módnych prehliadok, ktorý mal logicky vyvrcholiť Haute Couture Weekom v Paríži sa spája s vytvorením módnych šou. Mesiace práce, stretávanie sa ľudí z celého sveta a otáčanie kolies módy, ktoré plynulo prešli z Milána do Paríža, je sled udalostí naplnených množstvom odvedenej práce. Dať pauzu móde alebo stopku bola veľmi ošemetná otázka, možno príliš zjednodušené riešenie, ktoré by narobilo nemalé škrty vo všetkých smeroch módnych značiek. Znížiť oslavy, módne párty, by bolo hádam na mieste. 

Ale viaceré hlasy boli za, aby módny kolotoč predstavení ďalej pokračoval. Paris Haute Couture Week navštívilo množstvo celebrít , medzi nimi americká raperka Cardi B, alebo herečka Florence Pugh, ktoré pútali pozornosť fotografov  v skvostných outfitoch.

Prvý deň Paris Haute Couture Weeku – sezóny Jeseň/Zima 2023-24 obsahoval skutočne veľkolepé módne šou, ktoré bombasticky odštartovali najprestížnejší týždeň módy. Pozrime sa spolu na prehľad kolekcií, módnych momentov a značiek, ktoré sa zaslúžili o tento veľkolepý a úspešný štart couture módy.

Prvý deň na parížskom Haute Couture Weeku- Jeseň 2023 zanechal kreatívu a wow momenty a to najmä od značiek Schiaparelli , Thom Browne , Iris van Herpen a Dior.

SCHIAPARELLI – JESEŇ/ZIMA 2023-24 HAUTE COUTURE

Je tu parížsky týždeň módy a ako sa očakávalo, veľmi vychvaľovaná príležitosť sa začala módnym dizajnérom Danielom Roseberrym, ktorý predstavil svoje najnovšie surrealistické vyhlásenie pre módny dom Schiaparelli. Ako vždy, Roseberry posúval hranice toho, čím môže byť oblečenie  a stále sa prikláňal bližšie k umeleckému svetu, čo robil znova a znova.  „Rovnako ako umenie, aj móda je subjektívna a nie každému sa páči to isté“ – módny návrhár čelil vlne kritiky na svojej módnej prehliadke pre Jar 2023, ktorá obsahovala falošné zvieracie hlavy, čo následne spôsobilo virálne množstvo negativity.  

Daniel Roseberry povedal, že inšpiráciu pre svoju najnovšiu kolekciu Schiaparelli haute couture – Jeseň/Zima 2023-24  hľadal vo svete umenia.   Každý vzhľad, ktorý vytvoril, bol nejakým spôsobom ovplyvnený umelcom  od 20. rokov 20. storočia až po súčasnosť.Chcel som vytvoriť nemožný šatník – nemožný nie preto, že by sa nedal nosiť, ale preto, že je taký výnimočný, akási surrealistická interpretácia nevyhnutného šatníka ženy. Je tu pocit slobody, neposlušnosti,“ povedal Roseberry a citoval umelcov ako Salvadora Dalího, Luciana Freuda, Henriho Matisse a Sarah Lucasovú.

Ten pocit prestúpenia a spontánnosti, ktorý by mala žena zažiť, keď to urobí a to som cítil aj ja, keď som vytváral modely.“ 

Čierne diamantové ozdoby tvorili trompe-l’œilové sochy benátskych sôch na krémovom kabáte so  záhybmi a  špicatým golierom a  odrážali príťažlivosť mramorovej postavy.

Daniel Roseberry chcel pre svoju kolekciu Jeseň/Zima 2023 urobiť nemožné možným a vytvoril „surrealistickú interpretáciu nevyhnutného šatníka ženy“.

Roseberry debutoval 30 módnymi vzhľadmi,  z ktorých každý sa sústreďuje okolo tém skutočného umenia. Kolekcia obsahovala všetko od tradičného korzetu až po konceptuálny súbor International Klein Blue, ktorý sa sústreďoval okolo sukne, ktorá sa vo vetre napínala a vlnila ako veľký list. 

Kolekcia ako taká pôsobila uvoľneným, eklektickým dojmom. 

Predvádzala ruská modelka Irina Shayk – jedna z komerčne najžiadanejších modeliek sveta ( vľavo) . 

Základom všetkého bolo dlhoročné prepojenie módneho domu s umeleckým svetom, tentokrát každý vzhľad bol inšpirovaný umelcom z posledných desaťročí – od štetca Luciana Freuda až po priekopnícku prácu Yvesa Kleina a sochy Jacka Whittena.

International Klein Blue, prvýkrát namiešaná francúzskym umelcom Yvesom Kleinom, prišla do kolekcie s maľovanými modelmi a narážkami na sochy Alberta Giacomettiho, stojace vysoko a étericky. Spreje modrej farby modelkám lemovali krk alebo tvár.

Róby mali obrovské rozmery podobné perinám – jedny šaty boli akoby vytvorené z rozbitých zrkadlových kúskov.

Zaujímavým prvkom kolekcie boli šaty s obrovskými anjelskými rukávmi a masívnym čiernym náhrdelníkom.

Rovnako zaujímavým modelom bola balónová obláčiková sukňa s mini crop topom s nariasenými rukávmi.

Zrkadlové šaty boli ďalším pozoruhodným kúskom kolekcie Schiaparelli – Jeseň/Zima 2023-24. 

Dráma v kolekcii pokračovala, pričom  sa objavilo Schiaparelliho charakteristické zlaté zdobenie , ktoré  vytváralo surrealistické ozdoby častí tela sediace na parížskych elegantných mini kabátikoch alebo bohato zahalených výstrihoch, či viditeľné v podobe masívnych náramkov a náhrdelníkov.  

Kovové zdobenie tvorilo samotné topy   bohato kamienkovo zdobené a  odstávajúce od kľúčnej kosti ako okvetné lístky.

Lesné stvorenie v podobe voľných uzlov kašmíru sa tvárilo ako kožušina, ale kontrastovalo s neskutočným dreveným náhrdelníkom pripomínajúcim ruky , ktorý visel nízko vpredu.

Prírodu evokoval aj blejzer a ceruzková sukňa zo zlatých kamienkov.

V úplnom kontraste prišli  hypermoderné siluety  v strieborných korálkových šáloch alebo klasických malých čiernych šatách . 

Módnej prehliadky sa zúčastnili svetové osobnosti. V prednom rade, v tzv. front row,  sedeli americká raperka Cardi B, ktorá vždy pútala svojimi outfitmi, Violet Chachki, Tracee Ellis Ross, Xenia Adonts, šéfredaktorka Vogue Australia – Christine Centenera, Philippine Leroy Beaulieu – herečka zo seriálu Emily v Paríži, Nicky Hilton, Amina Muaddi, veľká redaktorka Vogue Japan – Talianska celebrita Anna Dello Russo, Gwendoline Christie a Vittoria Marisa Schiaparelli Berenson, vnučka zakladateľky domu Elsa Schiaparelli,

Obrázky:  ©Getty Images, Schiaparelli

Ďalšie pokračovanie článkov z Paris Haute Couture Weeku – sezóny Jeseň/Zima 2023-24,  si môžete prečítať  na tomto blogu v kategórii Fashion . 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: