Pozývam ťa na prehliadku značky Rozbora Couture, 20.október 2017_Bratislava_kolekcia pre rok 2018, celé video z prehliadky si môžeš pozrieť tu:  https://www.youtube.com/watch?v=rpRPFgu6vuc

Prinášam ti pohľad na návrhára Richarda Rozboru, na jeho najnovšiu kolekciu pre rok 2018, na ktorú som sa bola pozrieť aj tento rok, aby som natočila fashion video a podrobný report. 

Talentovaný slovenský návrhár Richard Rozbora, BA (Hons), tvoriaci pod značkou ROZBORA COUTURE, je uznávaný špičkový profesionál v módnom biznise s medzinárodným kreditom a skúsenosťami. Nie je teda žiadnym nováčikom, je zaradený do svetovej databázy módnych dizajnérov a na svojej ceste stavil na najsilnejšiu stránku odborného rastu, vzdelanie. https://www.facebook.com/RichardRozbora/?fref=ts

S módou, ako sám hovorí, bol úzko spätý už od útleho detstva, kedy ako malý vyberal svojej mamine vhodné oblečenie. Už od mala veľa cestoval vďaka diplomatickej rodine, narodil sa vo fínskych Helsinkách a táto svetobežnícka rozhľadenosť ho sprevádzala počas celého detstva a dospievania, počas štúdia na prestížnych školách – študoval na preslávenej vysokej škole módneho návrhárstva v Londýne University of the Arts London Central St. Martin´s (okrem štúdií v Prahe, Bratislava e na Cypre), až pokým sa nerozhodol definitívne zakotviť na Slovensku. Návrhárov talent, vedomosti, pracovitosť a skúsenosti usmerňovali významní odborníci svetového mena z módnej praxe, napríklad Gianfranco Ferré alebo Howard Tangye, ilustrátor pre módny dom Dior. Stretával sa aj s anglickou návrhárkou Stella McCartney (dcéra člena legendárnej skupiny Beatles), zosnulým Alexanderom McQueenom a ďalšími osobnosťami z módneho biznisu. Spolu so zahraničnými návrhármi sa zúčastnil na medzinárodnom workshope v ateliéri Vivienne Westwood. Módny návrhár Richard Rozbora získal viacero prestížnych medzinárodných ocenení a pracovných ponúk v zahraničí. Poctou a ocenením aktivít módneho návrhára Richarda Rozboru bola pozvánka Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva a British Council so sídlom v Bratislave, aby v Londýne reprezentoval dizajn ako „vyslanec“ módy. O životopise módneho návrhára Richarda Rozboru, ktorý toho zažil od mladosti dosť, čo sa týka sťahovania, svetobežníctva, vzdelanosti sa detailnejšie dočítate napríklad aj v článku tu: http://www.miaumagazin.sk/home/richard-rozbora-idealne-su-tie-saty-co-vam-prirastu-k-srdcu/

módny návrhár RICHARD ROZBORA tvoriaci pod značkou ROZBORA COUTURE, source: bratislavské módne dni_17. október 2017

ROZBORA COUTURE – RODINNÁ ZNAČKA                                                                                                                                                                                                                                       

Dlhoročné zahraničné skúsenosti v svetovom biznise módy, nové impulzy, iný pohľad na dizajn a firemnú identitu, podnietili bratov ROBERTA a RICHARDA ROZBORU vytvoriť rodinnú módnu značku ROZBORA COUTURE. Do aktívnej činnosti sa zapojila aj LUCIA ROZBOROVÁ, dlhoročná novinárka, bývalá šéfredaktorka, publicistka a odborníčka na PR. Rodinná módna značka, za ktorou stojí aj DUŠAN ROZBORA, skúsený kariérny diplomat, viacnásobný veľvyslanec a bývalý šéf protokolu kancelárie dvoch prezidentov, sa svojou stratégiou pre kvalitnú originálnu a nositeľnú módu vo filozofii Slow Fashion, rozhodli sprístupniť ju ženám, ktoré uprednostňujú jemnú, kultivovanú a zmyselnú eleganciu. Každý z rodiny je síce odlišne profesionálne vyhranený, ale spolu vytvárajú komplexnú podobu módnej značky.

RICHARD ROZBORA
Richard Rozbora pôsobí vo svete módy od roku 1994, na slovenskej módnej scéne je taktiež etablovaný a pravidelne predvádza svoje kolekcie na Bratislavských módnych dňoch (17. októbra predviedol rekordných 20 modelov, čo malo pozitívne ohlasy) a na Fashion Live – módnom podujatí, ktoré som navštívila aj minulý aj tento rok . (čítaj na blogu myamirell.eu článok Fashion Live 2016 o Richardovi Rozborovi). Richard sa však zameriava aj na zahraničný trh, jeho butik sa nachádza priamo v centre Viedne a pravidelne predvádza na Vienna Fashion Week. Na nedávnom Vienna Fashion Week, ktorý som žial nestihla pre svoju rozcestovanosť navštíviť, predvádzal so svojím tímom 48 modelov a príprava trvala 3 mesiace. Práca a kreativita módneho návrhára, ktorý obliekal významné osobnosti, bola vysoko ocenená aj vo francúzsko – českom módnom dome Taiza, kde pôsobil ako návrhár línie Haute Couture. Modely módnej značky ROZBORA COUTURE sa stretávajú s komplimentmi a obdivom aj počas mnohých významných slávnostných podujatí, akým bol aj významný bál vo viedenskom Hoffburgu, či prezentácia v rezidencii slovenského veľvyslanca vo Ville Trebitsch vo Viedni.

Richard Rozbora sa vo svojich návrhoch zameriava predovšetkým na modernú pracujúcu ženu, biznis look a spoločenský look denného oblečenia. Vytvára podmanivé dámske oblečenie v mestskom štýle. Jeho limitované série sú charakteristické vysokou kvalitou spracovania, jemnou extravaganciou a sú vhodné na každodenné nosenie. Módne kolekcie nesú punc originality a elegancie, sú vytvorené s nevšednou krajčírskou precíznosťou, dizajnérskym umením, čistotou strihového prevedenia a s architektonickým citom pre detail. Predstavujú pritom štýl , ktorý nevtieravo podčiarkuje a zvýrazňuje ženskú krásu.

Je známy perfekcionista a svoje modely šije od č. 38 a vyššie. Nie je zástancom prehnanej štíhlosti, ale ani obéznosti. Z nadčasových módnych klenotov, akými sú hodvábne blúzky, sukne, nohavice, saká, bundičky, šaty, kostýmy, plášte, kabáty, či modely na spoločenské príležitosti, si zákazníčky môžu vybrať z tabuľkových veľkostí od č. 36 – po č. 42 práve ten svoj vysnívaný jedinečný model.

KOLEKCIA 2018      Pozri si video z Fashion Live – ROZBORA COUTURE, kolekcia pre rok 2018, 20. október 2017 https://www.youtube.com/watch?v=rpRPFgu6vuc 

Celú kolekciu tvorí 35 prenádherných nositeľných kompletných outfitov, cez 70 kúskov modelov. Značka ROZBORA COUTURE sa vyznačuje a hlási práve k tejto významnej črte – nositelnosti. Niektorí, ako povedala moderátorka zo streem videa (pozri video na facebook stránke Rozbora Couture backstage streem), považujú túto módu za úplne vhodnú do New Yorkských ulíc, nazývajú ju tzv. „prudko nositeľnou módou“. Móda ako stvorená pre New York, kde z office vybehneš rovno na party.

Ako hovorí módny návrhár Richard Rozbora, pre neho tvoriť nositeľnú módu bol vývoj a výzva. Oveľa väčšia výzva bola vytvárať niečo nositeľné, čo sa dá opakovane obliecť, čistiť, žehliť, ako niečo, čo je iba na jedno použitie. Jeho tvorba sa vyvíja, ale v podstate vždy inklinoval k tejto móde, ktorá nie je určená iba na jedno použitie, čo je dosť prvoplánové. „Táto móda by mala byť kombinovateľná dlhodobo, mala by byť nositeľná aj s riflami alebo úplne bežnými vecami“ hovorí Richard. Leitmotívom kolekcie pre rok 2018 je ženskosť, jemnosť a sofistikovaná zmyselnosť.

Richard Rozbora vytvoril najnovšiu kolekciu v štýle elegantnej mestskej módy. Vyznačuje sa čistými líniami, dáva dôraz na detail, s použitím vysoko kvalitných materiálov, ako je leštená vlna, jacquarde, hodváb, leštená a elastická jemná bavlna, elastický satén, ottoman, čipka, vyšívané látky a látky s metalickým efektom. Nechýbajú ani úplety zo 100% merino vlny. Klasické farebné kombinácie sú osviežené netradičnými farebnými kombináciami a hravými vzormi. Čisté, profesionálne prepracované línie modelov z kolekcie pre rok 2018 vyzdvihujú jemnú eleganciu čistého mestského štýlu a sú veľmi komfortné, vhodné aj na každodenné nosenie, s možnosťou vzájomného kombinovania. Mňa zaujalo hneď niekoľko modelov ako napr. tieto mikinové tyrkysové šaty, nádherné zelené vzdušné šaty, modely so žakárovými sakami, nohavicové kostými, pulóvrový model v kombinácii s ľahkou vzdušnou sukňou vrcholne elegantný, niečo,  čo ma očarilo v kolekcii Max Mara na februárovom Milan Fashion Week pre túto sezónu (viď video vyššie) a iné. 

Foto: Filip Kartous Photographer, ostatné fotky si môžeš pozrieť na stránke blogu – facebook – Mya Mirell Fashionista: https://www.facebook.com/pg/mirellfashionista/photos/?tab=album&album_id=1429287217178893

MATERIÁLY

Táto kolekcia je ladená v sviežejšom duchu, prevažujú potlače, printy na hodvábnych saténoch – hravé potlače s biciklíkmi, s vespami, s rúžmi, teda veselá kolekcia, ale boli tam aj kúsky klasické, ktoré sa dajú nosiť moderne. Potlače boli použité na hodvábnych saténoch, veľmi pekná je blúzka takej ružovofialkovej farby s potlačou rúžov.

Modely predvádzali aj takéto exotické modelky z Česka. Ďalšie fotky zo zákulisia si môžeš pozrieť v článku predtým – Rozbora backstage (sleduj aj stránku Mya Mirell Fashionista na facebooku)

Potlače boli použité taktiež na šatách – potlače bicyklíkov, vespi.

Foto: Filip Kartous Photographer

Ide o veľmi „fashion kúsky“, potlače sa objavili aj na tzv. „hodvábnych mikinách“ ako to nazval sám Richard, ktorý hovorí, že ide o 200 % luxus, kde 100 % je merino a 100 % je hodváb, čo je veľmi príjemné a nositeľné. 

Foto: Filip Kartous Photographer

Taktiež elastická bavlna, teda prírodné mateiály. Použité materiály boli merino, merino vlna, merino úplety. Merino je najjemnejšie zloženie výrobnej vlny, prírodný vlas. 

 Ďalej bol použitý elastický satén v kombinácii s merino vlnou pri modely pohodlných tzv. „mikinových šiat“ s potlačmi rúžov. Jeden z najobľúbenejších materiálov Richarda Rozboru je hodváb.

Foto: Filip Kartous Photographer

Foto: Filip Kartous Photographer

V kolekcii sme mohli vidieť žakáry, ktoré sú vypletané do plastických vzorov a príjemne hrejú. Taktiež elastická bavlna, teda prírodné materiály. Na fotke prekrásne sačko/bolerko (viď. video)

Módny návrhár RICHARD ROZBORA si svoje značkové materiály vyberá poctivo s dvojročným predstihom od svetových výrobcov, ktorí ho kontaktujú vždy s najnovšou ponukou. Na väčšinu z nich má dokonca exkluzivitu. Ušľachtilé látky – hodváb, mušelín, kašmír, vlna, úplety, lurex, 100% merino vlna, ako aj exkluzívne značkové ručne vyšívané čipky, podčiarkujú sebaistotu každej nositeľky. Dizajnér v ateliéri tvorí z týchto ušľachtilych látok, ktoré používajú celosvetovo uznávaní návrhári ako Jean Paul Gaultier, Dolce & Gabbana, Cavalli a taktiež niektoré svetové módne domy ako Dior či Valentino.

SLOW FASHION

Richard Rozbora je vyznávačom tzv. „slow fashion“ – pomalej módy , čo sa odráža aj v materiáloch, ktoré si vyberá. Materiály sú trvácnejšie a mottom tvorby návrhára je práve to, že si majiteľka má vybudovať k nim vzťah. Voči prírode sú eco-friendly, nezanechávajú ekologickú stopu, sú rozložiteľné a vyrábané v Európe. Pochádzajú z Talianska, Francúzska alebo z Anglicka. Richard prihliada aj na zdravotnú stránku, pri výbere svojich materiálov uprednostňuje aj tie, ktoré nespôsobujú alergie, sú vhodné práve pre ľudí, ktorí majú problémy s pokožkou, teda tzv. hypoalergénne materiály. „Všeobecne prírodné materiály majú ľahkú údržbu, netreba ich tak často čistiť a prať“ , hovorí Richard Rozbora – „Hodváb, vlna, merino vlna sú prírodné materiály, ktoré viac znesú. Napr. merino sa používa aj na telo pri výrobe tzv. termoprádla“. Výnimočnosť jeho módnych kolekcií spočíva aj v tom, že vyzdvihujú prirodzenosť ženského pôvabu a zároveň kúzlo osobnosti . Dôraz pri spracovaní je kladený na vysokú kvalitu, precíznosť, komfort pri nosení, neopakovateľnosť a šarm. Dámy, ktoré uprednostňujú originálny štýl pred určitou uniformitou, budú milo potešené ponukou tejto značky. Jeho modely z kolekcií obľubujú nosiť moderné, podnikavé, sebavedomé a nezávislé ženy, ktoré uprednostňujú jemnú extravaganciu, luxus, čistý, sofistikovaný štýl. Zároveň ocenia ich príjemnú vlastnosť, nosiť modely na každý deň a vzájomne ich kombinovať. Kolekcie sú aj kvôli výbornej spolupráci s výrobcami a dodávateľmi vyrobené z najnovších originálnych značkových materiálov. Limitované modelové kolekcie dopĺňajú exkluzívne značkové gombíky. Aj kvôli diplomu, ktorý vlastní dizajnér z prestížnej celosvetovo uznávanej univerzity módy Central St.Martin´s, je módna značka zaradená do databázy svetových dizajnérov.

Foto: Filip Kartous Photographer

ROZBORA COUTURE is a fashion brand with originality, clean lines, delicate couture details,  feminine elegance and high quality. Creative director of the family brand is an internationally recognised professional designer Richard Rozbora BA (Hons) 16 years ago successfully he graduated from the prestigious University of the Arts ST.MARTIN’S CENTRAL LONDON. The fashion designer has received numerous international awards, as well as job opportunities abroad. Fashion brand and its designer promote ethics, decency and fairness, they respect ecological principles, prefer natural beauty, refinement, unobtrusive luxury and comfort in a unique design. More – read here: http://blog.fashiontv.ae/archives/42429

 

 

 

Share: