Od Sna k Realite – vernisáž tvorby slovenského módneho dizajnéra Richarda Rozboru, Bratislava, 11. – 17.  november 2021

Pri príležitosti 20-ročného výročia tvorby slovenského módneho návrhára Richarda Rozboru v módnom dizajne sa v Bratislave 11. novembra 2021 konala v priestoroch Vysokej školy managementu a marketingu v módnej oblasti na Hviezdoslavovom námestí 20 výstava s názvom Od Sna k Realite, ktorá trvala týždeň. Mapovala prierez módnej tvorby dizajnéra Richarda Rozboru za posledných 20 rokov od jeho promócie na prestížnej škole v LondýneCentral St.Martin´s až po dnešné dni.

Jej uskutočnenie sa dialo  za podpory fondu na rozvoj umenia pod záštitou veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a vďaka výkonnej riaditeľke Mod´Spa Paris CE, ktorá na túto akciu poskytla priestory.

V deň vernisáže, 11. novembra 2021 o 18-tej hodine , sa prítomní hostia  zhromaždili  za prísnych protipandemických opatrení v režime OTP  v budove školy. Úvodné slovo si vzala pani Jana Lalová, výkonná riaditeľka francúzskej vysokej školy, ktorá hostí uviedla do diania a predstavila program výstavy. 

Medzi váženými hosťami, ktorí predniesli milé slová boli aj Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľkej Británie a severného Írska J.E. Nigel Baker (video si môžete pozrieť na Facebook stránke blogu: Mya Mirell Fashionista), niekoľkonásobný minister Zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, viacnásobný poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (taktiež si video nájdete na Facebook stránke blogu: Mya Mirell Fashionista), a pani Iveta Ledererová, akademická maliarka, módna návrhárka a vysokoškolská pedagogička. Padli skutočne oslavné a pochvalné slová, na ktoré záverom zareagoval aj samotný Richard Rozbora s poďakovaním, ktoré patrilo aj prítomným zúčastneným hosťom a fanúšikom módnej značky Rozbora Couture. 

Výstava pozostávala z viacerých častí, kde si prítomní návštevníci mohli pozrieť jednotlivé etapy tvorby dizajnéra a jeho vývoj za uplynulých 20 rokov.

Vernisáž, ktorá predstavila módne pôsobenie Richarda Rozboru v priestoroch školy módnej komunikácie Mod´Spe v Bratislave, trvala od 11. novembra do 17. novembra 2021.  Vystavovala vybrané modely, fotodokumentáciu tvorby a projekcie vytvorených videovizitiek z rôznych autorských prezentácií. (viac fotografií a videí si môžete pozrieť na Facebook stránke blogu: Mya Mirell Fashionista a na stránke dizajnéra Richarda Rozboru.)

RICHARD ROZBORA – SLOVENSKÝ MÓDNY DIZAJNÉR

Slovenský módny dizajnér s medzinárodným presahom sa zaoberá módnou tvorbou od roku 2001 po ukončení štúdii na londýnskej Univerzite of Arts, Central St. Martin´s ako honorovaný bakalár umenia v oblasti womenswear BA(Hons). Najskôr tvoril pod menom Richard Rozbora, od roku 2013 pod názvom Rozbora Couture. Pri svojom medzinárodnom pôsobení v Prahe, Viedni a v iných mestách, získal viacero prestížnych medzinárodných ocenení a tiež pracovných ponúk v zahraničí. Na Slovensku získal Richard Rozbora cenu Bratislavských módnych dní za výnimočný prínosť pre slovenskú módu.

Richard je členom britskej RSARoyal Society of Arts, Britskej Kráľovskej akadémie umenia a je zaradený do svetovej databázy módnych návrhárov.   Je taktiež členom komisie pre mladých módnych tvorcov BMD (bratislavské módne dni) a odborným konzultantom na francúzskej škole Mod´Spa Paris CE.

Jednotlivé fotografie a tiež videodokumentáciu z vernisáže a tiež módnych prehliadok skvostných kolekcií si môžete pozrieť na Facebook stránke: Mya Mirell Fashionista  .

Chronologický výber Richardovho smerovania v stručnosti:

2001               promócia Central St. Martin’s Londýn

2014-2019       prezentácie a prehliadky

Zahraničné: Viedeň, Praha, Paríž; domáce: Bratislava, Žilina, Jasná Nízke Tatry, Trenčianske Teplice. Účasť na podujatiach: Viedenský týždeň módy, Fashion LIVE! a Bratislavské módne dni, veľvyslanectvo SR v Rakúsku, prezentácia v Hofburgu vo Viedni, prezentácie pre rôzne inštitúcie, ako napr. ING Banka, rakúsky časopis Look!  apod.

2018               členstvo v britskej Kráľovskej akadémii umenia (RSA)

2018               prehliadka MQVFW Viedeň 2018

2019               prehliadka Fashion LIVE! Bratislava

2019               prehliadka v Prahe – Pražská křižovatka

2019               MQ VIENNA FASHION WEEK za podpory dotácie z FPÚ

ROZBORA COUTURE – PRAKTICKOSŤ MODELOV, OSOBITÝ RUKOPIS, EKOLOGICKOSŤ, KVALITA A VKUSNÉ SPRACOVANIE

Tvorba slovenského dizajnéra Richarda Rozboru  nesie osobitý rukopis ľúbivej módy s vysokou kvalitou spracovania za použitia kvalitných a príjemných materiálov. Richard obľubuje hodváb, kašmír, vlnu, úplety, mušelín a ručne vyšívané krajky. Dizajnér sa špecializuje na prírodné materiály, ktoré nezanechávajú ekologickú stopu, sú biologicky rozložiteľné, ale zároveň kvalitné pre nositeľa s dlhým využitím.

Módne kolekcie s podmanivým ženským chic štýlom sa vyznačujú miestami istou dávnou extravagancie a koketnosti, pričom náramne podčiarkujú ženskú krásu. Preto sú modely tak obľúbené u nositeliek, ktoré oceňujú taktiež ich nadčasovosť, jedinečnosť a kombinovateľnosť kúskov z ušľachtilých a príjemných materiálov. Vekové rozpätie dám, milovníčok Richardovej tvorby je preto rôzne a zároveň dizajnér sa neobmedzuje iba na malé čísla.  

Praktickosť jeho modelov ide ruka v ruku s vkusným podčiarknutím ženskosti a sebaistoty každej nositeľky. Značka Rozbora Couture dnes naberá na obľube u stále väčšieho počtu dám rôzneho vekového rozpätia, pravidelne sa ukazuje na prehliadkových mólach a postupne preniká pod kožu každému, kto sa s ňou čo len po prvýkrát stretne.

Nie je totižto zvykom, že sú modely dizajnérov tak praktické a chic a dokážu byť nositeľné nielen na mólach ale aj v uliciach mesta. Modely slovenského módneho návrhára Richarda Rozboru dokážu sadnúť prakticky akejkoľvek dáme. Dalo by sa povedať, že niet ženy, ktorá by si z Richardovej tvorby niečo nevybrala. Módna značka Rozbora Couture je dnes etablovaná nielen na domácom , ale aj zahraničnom trhu. Svoje modely Richard ukazuje a ponúka na módnych podujatiach doma a v zahraničí ale aj prostredníctvom ateliérov vo Viedni či v Prahe. 

Počas uplynulých rokov prezentoval Richard Rozbora svoje kolekcie na autorských prehliadkach v Prahe, Paríži, Nikózii, Londýne a v  Oslo. Pandémia však všetkým zamiešala karty a jedným z najväčšmi stagnujúcim je módny biznis a prezentácie dizajnérskych kolekcií za plnej účasti hostí prostredníctvom svetových týždňov módy.

Ženskosť, jemnosť a sofistikovanú zmyselnosť modelov Rozbora Couture môžete teda nateraz objavovať priamo u dizajnéra a v butikoch rodinnej značky.    

Nechajte sa inšpirovať a navštívte Facebook stránky:  Rozbora CoutureMya Mirell Fashionista, kde nájdete aj záznamy videí z predchádzajúcich módnych prehliadok.

Partneri a sponzori podujatia:

Fond na podporu umenia – za poskytnutie prostriedkov a podpory, nevyhnutných na realizáciu podujatia

Mod Spe Paris CE – Fashion Business School, Vysoká škola managementu a marketingu v módnej oblasti – za poskytnutie priestorov a spolupráci pri uskutočnení podujatia

Kanovits Print – za poskytnutie tlačových služieb, veľkoplošnej tlače fotografií a exponátov

British Embassy Bratislava – za prevzatie záštity nad podujatím

Ordo Equestris Vino Europeae / Honorarkonsulat Slowekei Burgenland a osobne honorárnemu konzulovi SR v Burgenlande, pánovi Prof. Alfredovi R. Tombor-Tintera za poskytnutie rakúskych vín z jeho viníc

Prvú časť článku  na pokračovanie z vernisáže slovenského dizajnéra Richarda Rozboru s názvom Od Sna k Realite, čítajte v histórii na tomto blogu. 

obrázky: © Mya Mirell Fashionista, Rozbora Couture, Richard Rozbora

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: