Alessandro Michele opúšťa úlohu kreatívneho riaditeľa značky Gucci 

Alessandro Michele, ktorého je možné v Miláne  vidieť po predstavení  módnej kolekcie Gucci počas módneho týždňa Milan Fashion Weeku, opustil svoju úlohu kreatívneho riaditeľa talianskeho luxusného domu. Jeho odchod v stredu 23. novembra 2022 oznámila francúzska skupina Kering, ktorá okrem iných luxusných značiek vlastní aj Gucci.  Michele zastával túto úlohu od roku 2015. Pri oznámení rozhodnutia materská spoločnosť luxusného domu Kering uviedla, že 49-ročný dizajnér „zohral základnú úlohu pri vytváraní značky tak, ako je dnes“.  Kering vlastní niekoľko ďalších veľkých značiek, vrátane Balenciaga, Bottega Veneta a Saint Laurent, ale Gucci v súčasnosti generuje viac ako všetky z nich dokopy, pričom minulý rok údajne zarobila  9,7 miliardy eur (10,1 miliardy dolárov). 

Táto správa šokovala módny svet, pretože Alessandro Michele bol doslova legendou známou tým, že vrámci módnych prehliadok prinášal vzrušujúce módne momenty, ktoré zostávali dlho v povedomí a predvádzal unikátne kolekcie na unikátnych miestach.

Keringov predseda predstavenstva a generálny riaditeľ konglomerátu François-Henri Pinault vo vyhlásení poďakoval Michelemu za sedemročné pôsobenie a dodal: „Cesta, po ktorej spolu kráčali Gucci a Alessandro v posledných rokoch, je jedinečná a zostane výnimočným momentom v histórii Domu… Jeho vášeň, jeho predstavivosť, jeho vynaliezavosť a jeho kultúra postavili Gucci do centra pozornosti, kde je jeho miesto.“

LOS ANGELES, CALIFORNIA – NOVEMBER 05: Gucci Creative Director Alessandro Michele, wearing Gucci, attends the 2022 LACMA ART+FILM GALA Presented By Gucci at Los Angeles County Museum of Art on November 05, 2022 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Polk/Getty Images for LACMA)

        

Michele, ktorý sa pripojil k Gucci v roku 2002, v stredu vo vyhlásení uviedol: „Sú chvíle, keď sa cesty rozídu kvôli rôznym perspektívam každého z nás. Dnes sa pre mňa končí mimoriadna cesta, ktorá trvá viac ako dvadsať rokov. spoločnosť, ktorej som neúnavne venoval všetku svoju lásku a tvorivú vášeň“. „Počas tohto dlhého obdobia bol Gucci mojím domovom, mojou adoptívnou rodinou,“ povedal a dodal: „Spolu s nimi som si prial, sníval, predstavoval.

Náhrada za dizajnéra Alessandra Michele ešte nebola stanovená, pričom Kering naznačuje, že pred nami môžu byť ďalšie zmeny. V tlačovej správe konglomerátu sa uvádza, že dizajnová kancelária Gucci bude riadiť produkciu značky, kým nebude oznámená „nová kreatívna organizácia“.

 

ALESSANDRO MICHELE A JEHO TAKMER 8-ROČNÉ POSOBENIE V ZNAČKE GUCCI

Alessandro Michele odstúpil z funkcie kreatívneho riaditeľa Gucci po takmer ôsmich rokoch, v období, keď pomohol oživiť a transformovať bohatstvo talianskeho módneho domu. 

Jeho vymenovanie v roku 2015 na post kreatívneho riaditeľa bol však vtedy pre módny priemysel taktiež nečakaný krok. Michele doslova skočil z postu vedúceho oddelenia doplnkov, kde sa zameriaval predovšetkým na dizajn kabeliek na post kreatívneho riaditeľa značky Gucci.  Michele, ktorý sa pripojil k značke  Gucci v roku 2002 ako dizajnér doplnkov,  návrhár kabeliek,  nemal žiadne skúsenosti s vedením významného módneho domu a  nakoniec sa vypracoval na pridruženého kreatívneho riaditeľa pod Fridou Giannini.  V roku 2015 nahradil  Giannini po jej odchode, čo bol krok, ktorý radikálne zmenil Gucci  estetiku.   

Pri svojom pôsobení v značke Michele podnietil zásadnú zmenu jej identity, pričom sa otvorene vyhýbal sexi  estetike propagovanej predchodnom Tomom Fordom  v prospech rozmarnejšej estetiky s názvom „geek chic“.  Alessandro Michele v značke Gucci nahradil nenápadný sexepíl svojho predchodcu okázalým pôvabom inšpirovaným 70. rokmi a otvoril svet Gucci mladšiemu a rozmanitejšiemu publiku.

Gucci pomohol  rýchlo nastoliť obdobie silného rastu a znovu vyvolal vzrušenie v talianskom luxusnom módnom dome.  Počas jeho pôsobenia vo funkcii  sa tržby v značke Gucci takmer strojnásobili, stúpli z 3,9 miliardy EUR v roku 2015 na 9,7 miliardy EUR v roku 2021. Občas sa štvrťročné miery rastu priblížili k 50 %.

Michele bol zaradený medzi 100 najvplyvnejších ľudí v roku 2017 v časopise Time a na svoju stranu si naklonil svetové celebrity, ktoré milovali značku Gucci.  Niektorí z  nich ako Harry Styles a Billie Eilish  boli za pôsobenia Alessandra Michele menovaní za ambasádorov značky.

Alessandro Michele sa postaral aj o hviezdne nezabudnuteľné momenty.  Na Met Gala podujatí v máji sa dizajnér ukázal na červenom koberci spolu s hercom Jaredom Letom  v jednotne ladiacich Gucci oblekoch a takmer na vlas rovnakom celkovom vzhľade. Obaja boli takmer nerozoznateľní. 

LOS ANGELES, CALIFORNIA – NOVEMBER 05: Jared Leto, wearing Gucci, attends the 2022 LACMA ART+FILM GALA Presented By Gucci at Los Angeles County Museum of Art on November 05, 2022 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Polk/Getty Images for LACMA)

TVORBA ALESSANDRA MICHELE V ZNAČKE GUCCI

Alessandro Michele ocenil históriu talianskeho módneho domu Gucci , kde spájal dedičné podpisy značky s modernejšou estetikou.  Jeho rodovo premenlivý prístup (od roku 2017 Gucci predstavuje pánske a dámske kolekcie spoločne) a využitie eklektickej kakofónie potlačí, farieb a textúr si získali novú generáciu mladších spotrebiteľov v Európe, USA a Číne.

Z trendových vychytávok sú známe mokasíny s chlpatou podšívkou a tašky cez telo zdobené logom dvojitého G, ktoré  sa rýchlo stali virálnymi. Jeden zo svojich najznámejších dizajnov, kabelku Dionýza, pomenoval po gréckom bohu vína.

Počas svojej vlády v značke Gucci pritiahol Alessandro Michele zástupy fanúšikov,  celebrít, vrátane speváčok  Lady Gaga, Beyoncé, Billie Eilish, herečiek Dakoty Johnson, Salma Hayek a Jodie Turner-Smith. V roku 2017 bol  herec Harry Styles vymenovaný za veľvyslanca značky  Gucci. Objavil sa v niekoľkých kampaniach a práve tento mesiac vydal kolaboratívnu kolekciu s názvom Ha Ha Ha.

Spevák Elton John, verný fanúšik značky Gucci a priateľ Alessandra Michele  sa nevie s odchodom dizajnéra  zo značky Gucci vysporiadať, ako uviedol na svojom instagrame. Dizajnér bol často kreatívnym tvorcom rôznych kostýmov, ktoré Elton John obliekal na svetové vystúpenia.

LOS ANGELES, CALIFORNIA – NOVEMBER 05: Elton John, wearing Gucci, performs onstage during the 2022 LACMA ART+FILM GALA Presented By Gucci at Los Angeles County Museum of Art on November 05, 2022 in Los Angeles, California. (Photo by Michael Kovac/Getty Images for LACMA)

Speváčka Billie Eilish a spevák Elton John v kostýmoch Gucci .

LOS ANGELES, CALIFORNIA – NOVEMBER 05: (L-R) Gucci Creative Director Alessandro Michele, wearing Gucci, Kim Kardashian, and Kendall Jenner attend the 2022 LACMA ART+FILM GALA Presented By Gucci at Los Angeles County Museum of Art on November 05, 2022 in Los Angeles, California. (Photo by Stefanie Keenan/Getty Images for LACMA)


Herečka Dakota Johnson v šatách značky Gucci z kolekcie Hollywood. 

Tvárou kampane značky Gucci bol aj herec Ryan Gosling.

Dizajnér Alessandro Michele potom začal éru pestrých, maximalistických dizajnov, pretváral  renesančné umenie cez módu a hostil prepracované prehliadky módnych kolekcií na historických miestach. Za svoje pôsobenie si osvojil  bohaté dedičstvo značky, ktorá minulý rok oslávila storočnicu.

Gucci Love Parade

 

Jeho genderfluidné kolekcie  čoraz viac stierali rozdiely medzi pánskymi a dámskymi líniami značky, zatiaľ čo dôvtipná spolupráca so značkami ako Adidas a The North Face pomohla Gucci  dodať príťažlivosť na masovom trhu.

KONTROVERZIE V ZNAČKE GUCCI ZA VLÁDY ALESSANDRA MICHELE

Micheleho funkčné obdobie sa však nezaobišlo bez kontroverzií. V roku 2019 poslal na milánsku dráhu modelky v bielych sviatočných kazajkách, čo vyvolalo protest jednej z nich, Ayeshy Tan Jonesovej, ktorá zdvihla ruky na protest s dlaňami s nápisom: „Duševné zdravie nie je móda.“ V tom istom roku bola značka prinútená ospravedlniť sa za predaj svetra, ktorý bol kritizovaný za to, že sa podobal blackface, zatiaľ čo turban za 790 dolárov vyvolal obvinenia z privlastňovania si kultúry.

PROBLÉMY ZNAČKY GUCCI, DOPADY PANDEMICKEJ KRÍZY

Od roku 2017 však tempo rastu výnosov v značke Gucci začalo klesať.   V októbri 2021 sa zistilo, že tržby vzrástli v treťom štvrťroku o 3,8 %, čo je pod očakávaniami analytikov.  Insideri obviňovali únavu značky s dopadom pandémie, čo sa prejavilo najmä na kľúčových trhoch ako je Ázia.  V porovnaní s ostatnými luxusnými rivalmi, vrátane LVMH a Hermès, akcie Keringu nedosahovali  výkonnosť. Značka sa tiež snažila zotaviť z pandémie Covid-19 tak šikovne ako niektorí jej konkurenti – najmä v Číne, ktorá podľa odhadov v súčasnosti predstavuje asi tretinu tržieb Gucci.

Úsilie spoločnosti Gucci bojovať proti tomuto poklesu zahŕňalo zníženie ročného plánu módnych prehliadok vrámci svetových týždňov módy, obmedzenie každoročných výbehových  a predjesenných kolekcií. Módny dom sa tiež pustil do série spomínaných spoluprác s nečakanými značkami ako Adidas a „Hacker Project“  Balenciaga.

 

Obrázky: © Gucci, Getty Images, Luca Bruno/AP, Reuters/Stefano Rellandini

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: