Alberta Ferretti vzdala hold talianskemu filmovému režisérovi Federicovi Fellinimu a regiónu Emilia-Romagna zničeného povodňami – Výletná módna šou 2024, časť I.

V rodisku známeho talianskeho  režiséra Federica Felliniho v Rimini sa v piatok večer, 26. mája 2023,  uskutočnila výletná šou talianskej značky Alberta Ferretti 2024   ako pocta a pozdvihnutie regiónov  Emilia Romangna a Marche, ktoré spustošili prívalové dažde v máji 2023. Pozitívne posolstvo módnej šou adresované celému svetu na úpätí Castel Sismondo v Rimini , v obľúbenom prímorskom letovisku pri Jadranskom mori v regióne Emilia-Romagna v severnom Taliansku, bolo spojené s morálnou a finančnou podporou obetiam katastrof v regióne.

Toto miesto je pre mňa domovom. Mám tu svoju rodinu, svoje korene, svoju súčasnosť,“ povedala dizajnérka Alberta Ferretti

Oblasť nedávno zasiahli záplavy také silné, že tisíce ľudí zostali bez domova a vážne poškodili jej infraštruktúru. „Bola to najhoršia možná skúška našej odolnosti,“ povedala Ferretti, ktorá po dlhom premýšľaní zvolila možnosť  „šou musí pokračovať“ a dodržala plán. „Chcela som naznačiť, že máme silu prekonať prekážky, odhodlanie prestavať sa a začať odznova.“

Keď sa tento mesiac preliali rieky v Emilia-Romagna a spôsobili v regióne ničivé záplavy, prvá veľká prehliadka v letovisku dizajnérky  Alberty Ferretti nadobudla nový význam. „Plánovali sme to pred povodňami. Rozhodli sme sa to však absolvovať, pretože za nami prišli všetci politici z oblasti a povedali: ‚Je dôležité to urobiť teraz‘,“ vysvetlila dizajnérka v mnohých rozhovoroch. Pôvodne chcela prezentovať svoju výletnú módnu kolekciu 2024 v meste Rimini, aby sa navrátila k miestu, odkiaľ pochádza. 

Po ničivých záplavách v Emilia-Romagna Alberta Ferretti využila svoju prezentáciu Resort 2024, aby vzdala hold regiónu, ktorý ju formoval.

Je zaujímavé zapojiť do akcie ľudí, ktorí pre mňa pracujú,“ povedala Alberta Ferretti pred módnym predstavením s  odkazom na konglomerát Aeffe, ktorý založila v roku 1972.  So sídlom v Cattolica, o dve mestá ďalej od Rimini, zahŕňa jej rovnomennú značku, ako aj značky Moschino,  Pollini a  Philosophy, z ktorej sa kreatívny riaditeľ Lorenzo Serafini   módnej šou zúčastnil  a z Alberty Ferretti urobil „kráľovnú regiónu“ .  Prostredníctvom svojich úspechov sa neustále vracia do svojej rodnej oblasti, investuje peniaze do podnikania, cestovného ruchu a zachovania jeho histórie. „Normálne vystavujeme svoje módne kolekcie  v Miláne alebo New Yorku počas svetových módnych týždňov a ľudia, ktorí pracujú pre Aeffe, nič nevidia. Je dôležité, aby sa zapojili, aby videli vášeň, ktorá ide do veľkej šou,“ povedala Alberta Ferretti a ukázala na prehliadkové mólo , ktoré  postavila pred Castel Sismondo.

„Romagna je pre mňa domov. Je to moja rodina, moje korene, moja súčasnosť. Vďaka svojej práci som mohla  vidieť svet.  Mám dom v Miláne, ale Romagna pre mňa zostáva miestom srdca, jediným miestom, kde by som mohla skutočne žiť  a to nielen preto, že srdce našej spoločnosti a moje, moja rodina je tam, ale aj preto, že práve tu pozdĺž pláží, v záhrade môjho domu,  nachádzam sama seba a pokoj, ktorý poháňa moju kreativitu.“

Výletné prehliadky/plavby kolekcií v roku 2024 boli jednými z najslávnejších. Od Gucciho módnej šou  v Soule po Chanel v Los Angeles a Dior v Mexiku, sa dizajnéri túto sezónu rozhodli ukázať na mnohých vzdialených miestach po celom svete. To však nebol prípad talianskej dizajnérky Alberti Ferretti, ktorá sa vyhýbala ďalekému prostrediu a pre svoju Feretti Cruise kolekciu 2024 si vybrala miesto  bližšie k domovu a blízke jej srdcu –  talianske mesto Rimini.

ALBERTA FERRETTI CRUISE SHOW 2024

Zakladateľka a kreatívna riaditeľka rovnomennej značky Alberta Ferretti sa rozhodla usporiadať svoju výletnú módnu šou 2024 na  Piazza Malatesta, pred Castel Sismondo, v pevnosti z 15. storočia,  ktorá bola kedysi domovom kniežacej rodiny Malatesta a ktorá bola zrekonštruovaná podľa plánov portikovej budovy od Leonarda da Vinciho.  V súčasnosti  je tu múzeum venované slávnemu talianskemu režisérovi, maestrovi talianskej kinematografie,   Federicovi Fellinimu, filmárovi La Dolce Vita.  Mesto Felliniho nielen zrodilo, ale aj živilo jeho predstavivosť.

Modelky predvádzali na prehliadkovom móle pred hradom Sismondo za zvuku nadčasovej hudby filmového skladateľa Nina Rotu, ktorá znela v pozadí a  scény z Felliniho najznámejších filmov sa premietali na hradné múry. Miestni obyvatelia si mohli vychutnať módnu prehliadku zo svojich balkónov a na uliciach.

Aby vyvážila pomerne impozantné pozadie, dala dizajnérka kolekcii dramatický, divadelný rytmus, hrajúci na ľahkosti oproti štruktúre a jemnosti kontrastujúcej  s charakterom. Glamour a lesk dodali energiu éterickým šatám, ktoré taliansku dizajnérku preslávili na celom svete. Jej modely s obľubou nosia svetové celebrity na červených kobercoch.

Vlnité oblaky šifónu boli zahalené, zabalené a vrstvené do sviežeho, beztiažového efektu. Ľahké plášte, peleríny a večerné zvrchníky presahujúce štíhle zdobené puzdrá,  vlnité slipdressy „kvapkajúce“ v priesvitných flitroch mali tekutú a zmyselnú príťažlivosť.

Móda a kinematografia nesú dve rôzne formy vyjadrenia: móda reaguje na potreby ľudí vyjadriť sa a filmový príbeh rozpráva, zabáva a uniká,“ vysvetlila značka v poznámkach k show.  Alberta Ferretti, ktorá tiež pochádza z Romagne, dnes oslavuje mesto Rimini a jeho najslávnejšieho snílka. 

Je to veľmi zvláštny druh obliekania. Je to veľmi šik a sofistikované. Myslím si, že teraz je dôležité, aby móda hovorila o kvalite,“ povedala Alberta Ferretti a zhrnula kolekciu 2024,  ktorá mala pôvodne ukázať kvalitu jej remeselnej zručnosti z oblasti Emilia Romagna, no stala sa ukážkou kvality ducha komunity  tejto oblasti. „Je to veľmi silný región. Myslím, že je to to najlepšie v Taliansku. Momentálne je to len iná situácia. Ale to je dôležité pre cestovný ruch,“ uzavrela dizajnérka rozhovory o svojej novej výletnej kolekcii 2024.  Čoskoro budú pláže Riviera Romagnola posiate slnečníkmi a opaľovačmi, no deň po jej vystúpení mala Ferretti pre hostí rezortu naplánované niečo špeciálneho bližšie k domovu. Ukázala svoju štedrosť a pohostinnosť, ktorá je pre mentalitu regiónu Emilia Romagna kľúčová, keď  usporiadala obed vo svojom rozľahlom dome v San Giovanni in Marignano.

Ľudia z Romagna sú známi svojou štedrosťou a veľkým srdcom.  Talianska dizajnérka Alberta Ferretti, ktorá sa tu narodila a vyrastala, má rovnakú povahu. Jej spoločnosť poskytla značné dary združeniam, ktoré pomáhajú ľuďom na územiach postihnutých katastrofálnymi povodňami. Túto módnu prehliadku uzavrel zástup mladých dobrovoľníkov, ktorí celé dni tvrdo pracovali, po kolená v blate, aby zachránili ľudí, ponúkli pomoc a úľavu. Modré mikiny, ktoré mali na sebe a ktoré vytvorila Alberta  Ferretti, boli ozdobené frázou: „Io ci sono“  (Som tu/ Môžete sa na mňa spoľahnúť), kde  výťažok z ich predaja bude venovaný na dobročinné účely. Bolo to dojemné finále, ktoré vyslalo posolstvo vitality a nádeje.

 Talianska dizajnérka Alberta Ferretti poskytla svojou Ferretti cruize show 2024 okrem série charitatívnych iniciatív s pozitívnym posolstvom aj prekrásny umelecký zážitok verejne sprostredkovaný  ľuďom svojho regiónu. 

Ďalšie pokračovanie článkov o  výletnej kolekcii Alberta Ferretti  2024  si môžete prečítať v pokračovaní  na tomto blogu. 

Obrázky:  ©getty images, Alberta Ferretti 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: