Alberta Ferretti, Výletná módna šou 2024 –  pocta talianskemu filmovému režisérovi Federicovi Fellinimu a regiónu Emilia-Romagna zničeného povodňami, časť II.

Najdôležitejšie módne prehliadky Cruise – výletné plavby sú tu  a vybraté miesta sú ako vždy plné veľkoleposti. Louis Vuitton si pre svoju módnu prehliadku plavby v roku 2024 vybral najvznešenejší z Boromejských ostrovov, Isolu Bella na jazere Maggiore , zatiaľ čo Gucci letel do Kórey po Castel del Monte v Apúlii, aby oslávil svoj špeciálny vzťah s touto krajinou a predstavil  svoju plavbu v hlavnom meste v Soule. Chanel pristál  v Los Angeles, Max Mara v Štokholme a Alberta Ferretti , ktorá v máji 2023 predstavila svoju výletnú plavbu Ferretti Cruise 2024 zakotvila v nádhernom talianskom meste Rimini.

PREHLIADKA POZITIVITY A SNOV NAPLNENÁ DUCHOM FELLINIHO

Zakladateľka a kreatívna riaditeľka rovnomennej značky Alberta Ferretti sa rozhodla usporiadať svoju výletnú módnu šou 2024 na  Piazza Malatesta, pred Castel Sismondo –  v pevnosti z 15. storočia,  ktorá bola kedysi domovom kniežacej rodiny Malatesta a ktorá bola zrekonštruovaná podľa plánov portikovej budovy od Leonarda da Vinciho.  V súčasnosti  je tu múzeum venované slávnemu  maestrovi talianskej kinematografie Federicovi Fellinimu, filmárovi La Dolce Vita.  Mesto Felliniho nielen zrodilo, ale aj živilo jeho predstavivosť.

Ducha Rimini a zasnenú atmosféru Riviera Romagnola zachytil  Federico Fellini v jeho majstroských vizionárskych filmoch, transponovaných do čarovného, ​​vizuálne pútavého rozprávania. Módna návrhárka Alberta Ferretti povedala, že hoci nemala v úmysle otvorene vzdať hold Fellinimu touto kolekciou :  „fantázia, emócie, ktoré vždy inšpirovali moje výtvory, aj pre mňa pochádzajú z tejto krajiny – oduševnené, zmyselné, plné ľudskosti a žiadostivosti  pre život.“

Talianska módna návrhárka Alberta Ferretti .

Po ničivých záplavách, ktoré sa v máji 2023  odohrali v regióne Emilia Romagna a Marche,  prišlo módne predstavenie pre divákov v mimoriadne emotívnom čase. Alberta Ferretti vzdala hold tým, ktorých postihla prírodná katastrofa, ako aj tým, ktorí pomáhali pri záchranných prácach

Modelky predvádzali na prehliadkovom móle pred hradom Sismondo za zvuku nadčasovej hudby filmového skladateľa Nina Rotu, ktorá znela v pozadí a  scény z Felliniho najznámejších filmov sa premietali na hradné múry. Miestni obyvatelia si mohli vychutnať módnu prehliadku zo svojich balkónov a na uliciach.

Castel Sismondo, osvetlený projekciami Felliniho filmov, vytvoril epické pozadie, keď sa  modely Alberta Ferretti mihali cez fontánou námestia a zrkadlili sa na móle v odraze, čo vzbudzovalo dojem, že modelky kráčajú po vode, so skóre Felliniho 8 1/2 z 1963 a za zvuku filmového soundracku.  Dizajnérka  však povedala: „Kolekcia nie je založená na Fellinim ako štýle. To je sen Felliniho. Rimini a tento kraj sú veľmi romantické, veľmi zasnené.  Kolekciu chcem venovať tejto oblasti, pretože ľudia, ktorí túto oblasť poznajú, vedia, že je tu veľmi nezvyčajný spôsob života. Sú to rojkovia a sú veľmi štedrí.

Na rozľahlom námestí, ktoré sa otvára pred hradom, predvádzali modelky na prehliadkovom móle posadenom nad tenkými kalužami vody, ktoré odrážali steny pevnosti, kde sa premietali čiernobiele scény Felliniho filmov. Naskytol sa tak podmanivý pohľad. Slávny soundtrack skladateľa Nina Rotu z filmu 8 1/2 z roku 1963 dodal prehliadke štipku pátosu.

Dizajn  kolekcie Ferreti Cruise 2024  bol  namaľovaný vo farbách piesku regiónu: tekuté, mdlé šaty dramaticky zahalené do lesklých plášťov s kapucňou a éterické priesvitné róby zdobené nepolapiteľnými potlačami Castel Sismondo.

Aby návrhárka vyvážila pomerne impozantné pozadie, dala Ferretti  kolekcii dramatický, divadelný rytmus, hrajúci na ľahkosti oproti štruktúre a jemnosti  kontrastujúcej s charakterom. Glamour a lesk dodali energiu éterickým šatám, ktoré taliansku dizajnérku preslávili na svetových červených kobercoch. 

Vlnité oblaky šifónu sa niesli priestorom, zabalené a vrstvené do sviežeho, beztiažového efektu.

Ľahké plášte, peleríny a večerné topy, vlnité slipové šaty „kvapkajúce“ v priesvitných flitroch mali tekutú, zmyselnú príťažlivosť.

Móda a kinematografia nesú dve rôzne formy vyjadrenia: móda reaguje na potreby ľudí vyjadriť sa a filmový príbeh rozpráva, zabáva a uniká,“ vysvetlila značka v poznámkach k módnej šou.  Alberta Ferretti, ktorá tiež pochádza z talianskeho regiónu Emilia Romagna, dnes oslavuje mesto Rimini a jeho najslávnejšieho snílka.“

Spojenie medzi Albertou Ferretti a režisérom filmov „„, „Amarcord“ a „I Vitelloni“ spočíva práve vo fantázii, ktorá je základom ich tvorivého procesu.

filmový režisér Federico Fellini

Zatiaľ čo jej kolekcie boli v poslednej dobe zamerané na denné oblečenie, v novej výletnej Ferretti kolekcii 2024 sa odráža stránka  „pragmatického snílka“.   „Venujem to mestu Felliniho, pretože Fellini bol snílek. A hoci nie rovnakým spôsobom, tak aj ja. Fellini bola iná epocha. Teraz ľudia hovoria iným jazykom. Bývam na rovnakom mieste ako on, no ako moderná žena veľa cestujem. Pre moju prácu je dôležité vidieť, akým smerom sa svet uberá. Chcem pracovať pre ženy, ktoré cestujú a žijú,“ povedala talianska dizajnérka a poznamenala, ako klienti z celého sveta prilietali do Rimini na šou.

Medzi talianskymi priaznivcami značky sa objavili známe tváre, ktoré zaujali miesta v predných radách.

ALBERTA FERRETI CURISE SHOW 2024

Alberta Ferretti v kolekcii Ferretti Cruise 2024 zakomponovala filmového ducha Felliniho v podobe flitrových rób, pelerín a dramatických vzdušných siluet.  Predstavila ľahké plášte, večerné zvrchníky, slipové šaty, éterické priesvitné róby s potlačami Castel Sismondo, semišové sukne, puzdrové šaty z mäkkých látok striedajúce sa s ceruzkovými sukňami. Ďalej dlhé plášte s kapucňami s flitrami, padané nohavicové kostýmy, trenčkoty, ľahké blúzky a ostré kabáty.

Alberta Ferretti poskytla rozhovory k vývoju a koncipovaniu svojej výletnej kolekcie 2024, ku ktorej sa tiež vyjadruje v poznámkach k módnej šou: „Vývoj kolekcie začína pozorovaním žien a ich 1000 odtieňov. Existuje protipól medzi jemnosťou a silou, ktorý považujem za veľmi súčasný. To je zdôraznené v kontraste medzi tekutými, nehmatateľnými a inými trvalými materiálmi.

„Značka bola vždy úzko spätá s mojou víziou a estetikou. Iste, istá citlivosť na farby, ktoré mi veľmi často pripomínajú východy a západy slnka nad morom, kde žijem, sa dajú spájať s regiónom Emilia Romagna, rovnako ako zmysel pre vitalitu a praktickosť, ktorý vždy charakterizoval moje kolekcie. Značka Alberta Ferretti však mala určite vždy medzinárodnú príchuť, pretože ženy, na ktoré som vždy hľadela ako na zdroj inšpirácie, sú medzinárodné. Myslím si , že Taliansko a dokonalosť Made in Italy sú veľmi zakorenené v značke.“

Talianska dizajnérka Alberta Ferretti  v zákulisí po prehliadke inej kolekcie, šaty z jej dielne obliekajú celebrity z celého sveta na červené koberce prestížnych gala večerov.

Brilantné lomy slnka na vode sú zhustené do ľahkej a zmyselnej siluety, ktorá nám umožňuje vnímať telo, odhalené zdržanlivo, ale vždy prítomné a živé. 

Ženy  Alberta Ferretti  Cruise  2024 nosia  dlhé vesty, padavé nohavicové kostýmy, neprehliadnuteľné trenčkoty, ale aj bundy na zips a semišové sukne. 

V kolekcii Alberta Ferretti Cruise 2024 sa miešajú romantické a konkrétne štýly s neprehliadnuteľnými siluetami  často sartoriálnych strihov. Ako pri otváracích lookoch, kde sa dlhá vesta strieda s hodvábnymi nohavicami, alebo kde sa trenčkot mení na večerný odev z priesvitnej látky. A potom veľmi elegantné klzké obleky s vypasovaným sakom a dlhými padajúcimi sukňami, topy na zips a semišové sukne, puzdrové šaty po zem z mäkkých látok, semišové vesty v saharskom štýle, striedajúce sa s vlajúcimi ceruzkovými sukňami.

Žena Ferretti Cruise 2024  nosí veľmi ľahké vlajúce blúzky ako vánok ako aj croque zvrchníky, prirodzene skúmajú svet kontrastov,  v ktorom sa pánske krajčírstvo snúbi s ľahkou a nehmotnou eleganciou. V noci sa zahalí do dlhých trblietavých plášťov, pripravená zahrať si úlohu tajomnej a poetickej femme fatale.  Vo vnútri zmesi hebkosti a sily sa hodváb a šifón striedajú s mužským krajčírstvom, zatiaľ čo večer sa nosia dlhé trblietavé peleríny. Atmosféra je filmová pre ideálnu poctu estetike Federica Felliniho.

Kolekcia bola ladená do prírodných farieb odzrkadľujúcich oblasti regiónu – béžová farba piesku, hnedá farba kameňov hradu, zelená lúka a modrá obloha, červená farba západu slnka a trblietky slnka odrážajúce sa na vodách.

Symbolická budova vracajúceho sa mesta sa pretavila aj do svetlej potlače, ktorá ožíva na volánoch a priehľadných vrstvách kolekcie Alberta Ferretti Resort 2024

Taliansku dizajnérku preslávili éterické šaty, ktoré s obľubou nosia celebrity na červených kobercoch.

Večerné šaty z kolekcie Alberta Ferretti Cruize 2024 nám pripomínajú majstrovstvo Alberty Ferretti v umení ľahkosti. Šifón, praný hodváb, envers satén a dúhový taft sa pohybujú na závojoch, vlečkách, v  prechodoch.   Flitre a lamè satén rozžiaria najnovšie novinky na móle so zlatými a striebornými odleskami.

Prehliadku uzatvárajú dlhé plášte s kapucňami, tentoraz aj vo flitrovanej verzii, čo sa týka najnovšieho bronzového a zlatého looku.

Vo finále módnej šou sa 32 dobrovoľníkov, ktorí aktívne pomáhali obyvateľom postihnutým povodňami, prešlo po móle v tričkách s nápisom „IO CI SONO“, čo znamená „Som tu“. Tričko bude na predaj a výťažok bude celý venovaný na charitu.

Značka Philosophy,  ktorej kreatívny riaditeľ Lorenzo Serafini sa na módnej šou zúčastnil ,  urobila  z talianskej dizajnérky Alberty Ferretti „kráľovnú regiónu“.

Prvú časť článku  o  výletnej kolekcii Alberta Ferretti  2024  si môžete prečítať v histórii na tomto blogu. 

Obrázky:  ©getty images, Alberta Ferretti 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

Share: