London Fashion Week (17. – 21. február 2023) – najzaujímavejšie highlighty z prehliadkových mól, Erdem, Simone Rocha, Roksanda, Harris Reed, časť II. 

Londýnsky týždeň módy, ktorý odštartoval po New York Fashion Weeku v týždni od 17. do 21. februára 2023,   oslavoval kreativitu, pričom pozornosť sa tradične venovala začínajúcim návrhárom a uznávaným menám.  Najočakávanejšou show sezóny bol farebný debut kreatívneho riaditeľa spoločnosti Bottega Veneta – Daniela Lee v značke Burberry, ktorá sa uskutočnila v pondelok večer, 20. februára 2023. S napätím očakávaná bola  aj óda Richarda Quinna na minulosť Haute Couture, ktorá zahŕňala celý rad nádherných svadobných rób pre váženú nevestu.

Medzi dizajnérmi, ktorí predvádzali túto sezónu bol  JW  Anderson, Conner Ives, Christopher Kane, Simone Rocha, Nensi Dojaka, Molly Goddard, Roksanda a Julien MacDonald a ďalší. Dizajnéri Simone Rocha a Nensi Dojaka naďalej zdokonaľovali svoj prejav – prvý zaviedol túto sezónu materiál rafiu a trblietavé zlaté cloque do svojej zbierky zdobených výmyslov, zatiaľ čo Dojaka sa pohrala so zamatmi a flitrami, ktoré len pridali na červenom koberci glamour jej modelom. (čítajte na tomto blogu v prvej časti článku v histórii)

JW Anderson medzitým pôsobil ako nový v minulosti. Pre inšpiráciu si vydoloval svoj vlastný archív, aktualizoval staré vzhľady a odhalil predtým nevídané. Jeho najnovšia kolekcia bola zároveň poctou ikonoklastickému škótskemu choreografovi Michaelovi Clarkovi, ktorý do klasického tanca priniesol punk a popkultúru.  Monclerov trhák „The Art of Genius“ uzavrel módne kolo v pondelok živou šou v londýnskej Olympii za spolupráce s Alicou Keys, Pharrellom Williamsom, Mercedes-Benz, Jay-Z a ďalšími.  

Túto sezónu oslávil londýnsky týždeň módy taktiež britskú dizajnérku Vivienne Westwood, ktorá odišla vo veku 81 rokov v decembri 2022  módnymi poctami.  Pozrime sa na kolekcie ďalších dizajnérov,     ktoré predviedli počas London Fashion Weeku pre sezónu Jeseň/Zima 2023-24

ERDEM

Prehliadka značky Erdem Moralioğlu sa odohrávala v štúdiovom priestore s čiernymi závesmi v londýnskom divadle Sadler’s Wells  osvetlenom iba sériou holých žiaroviek, ktoré sa na začiatku predstavenia spustili.  Módny návrhár povedal, že táto sezóna sa začala odlupovaním vrstiev tapiet v jeho mestskom dome v Bloomsbury a tak objavil „ ozveny bývalých obyvateľov budovy“ , motív, ktorý sa niesol prehliadkou jeho kolekcie.  Pred začiatkom  módneho predstavenia sa priestorom začalo ozývať  strašidelné mrmlanie a kroky. Minulé životy budovy zahŕňali „Domov nádeje pre obnovu padlých žien“ vo viktoriánskych časoch; „Ženy sú už dávno preč, ale stopy a pozostatky ich prítomnosti zostávajú,“ uvádza sa v poznámkach dizajnéra ku kolekcii Jeseň/Zima 2023-24.  Inšpiráciou tiež bola protofeministická  poviedka americkej autorky Charlotte Perkins Gilman –  Žltá tapeta – v nej sa hlavná hrdinka zamýšľa nad blednúcou žltou tapetou, v ktorej vidí  sériu halucinácií. 

Kolekcia zahŕňa prízračný, vyblednutý pôvab, formy vystupujúce z tmy a sledované potulnými reflektormi.

V samotnom oblečení boli historické siluety v rôznych žakároch a potlačiach pripomínajúce tie, ktoré sa našli v domoch z 19. storočia, reinterpretované súčasným okom Moralioğlu. V rozsiahlych taftových rukaviciach (model  pripomínal zvonový rukáv) sa objavili tóny podvratnosti, rozpletené lemy a odtiene jasne žltej a citrínovej, zatiaľ čo bohatosť dizajnéra sa objavila v rozsiahlom použití ozdôb a výšiviek.

SIMONE ROCHA

Simone Rocha, írska módna návrhárka,  sa vo svojich kolekciách často zamerala na tradičné festivaly a folklór svojho rodného Írska. Túto sezónu sa dizajnérove typicky poetické poznámky k prehliadke kolekcie odvolávali na inšpiráciu z Lughnasadhu, tradičného galského sviatku, ktorý oslavuje začiatok úrody. „Lúpanie jablka v zrkadle, aby ste odhalili svoju budúcu lásku… krv natretá na čelách detí na ochranu pred cudzími bytosťami a nešťastím“ . 

Použitie materiálu rafie pripomenulo lughnasadskú tradíciu tkania sena a pšenice do slávnostných tvarov – tu si predstavte v zložito spletených šatách alebo v hrstiach rafie uväznených pod tylom, aby dali šatám ich tvar, zatiaľ čo jemná červená stuha, ktorá zdobí šaty alebo visí spod očí modelky ako slzy,  odkazovali na spojenie festivalu s krvou .

V tejto sezóne boli prehodnotené ďalšie podpisy značky Rocha, či už jemné flitre a krištáľové výšivky alebo rozsiahle, ultra ženské siluety, ako napríklad pánske oblečenie, ktoré debutovalo v septembri minulého roka.

ROKSANDA

Roksanda Ilinčić si vybrala opulentné prostredie v štýle art deco francúzskeho salónu v hoteli Claridge’s, aby usporiadala intímnu salónnu prezentáciu svojej rovnomennej kolekcie Jeseň/Zima 2023 . Podľa nálady bola na sedadle každého účastníka ponechaná jedna ruža previazaná sponkou a stuhou značky Roksanda.

Óda na „umenie, dizajn a komunitu“, ako opísala Ilinčić, bola kolekcia, ktorá čerpala inšpiráciu od japonského vizuálneho umelca Atsuko Tanak.

Jedným konkrétnym dielom, na ktoré sa Ilinčić zamerala, boli Tanakove „elektrické šaty“, pozostávajúce zo zavesených valcových žiaroviek v rôznych výrazných farbách v štruktúre, ktorá sa dala nosiť, tu pripomínaná v rozsiahlych šatách v tónoch drahokamov, ktoré nadobudli svoju sochársku podobu z krútených penových slučiek. „Nečakané formy a predstavy kolekcie pozývajú k hlbšiemu spojeniu medzi tvorbou tela a remeslom, krásou a technológiou,“ povedala dizajnérka, ktorá kolekciu označila za  „kolekciu  neospravedlňujúcej sa ženskosti“.

HARRIS REED

Transformačná sila obliekania je pokračujúca téma práce amerického dizajnéra Harrisa Reeda, ktorá poskytla východiskový bod jeho kolekcii Jeseň/Zima 2023, ako to vysvetlila herečka Florence Pugh v monológu, ktorý otvoril prehliadku v londýnskej Tate Modern. „Oblečenie má transformačnú silu, či už pre herca alebo jednoducho interpreta na javisku života… umenie obliekania nám umožňuje vyjadriť, kým skutočne sme,“ povedala a predstavila kolekciu s názvom „All the world’s a stage“.

Typicky dramatické siluety vrátane zväzkov látky v páse a „obrátenej“ sukne s rybím chvostom definovali divadelnú kolekciu, ktorá bola túto sezónu pozlátená trblietavými zlatými flitrami a metalickým lamé s bohatým čiernym zamatom. V skutku elegantný kontrast.

Prvú časť článku z londýnskeho týždňa módy o  kolekciách dizajnérov pre Jeseň/Zimu 2023 si môžete prečítať v histórii na tomto blogu.

Obrázky:  © Marc Hibbert/Courtesy of Harris Reed, Simone Rocha, Harris Reed, Roksanda, Erdem

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: