Paris Fashion Week – najzaujímavejšie momenty sezóny Jar/Leto 2021, Chanel, Louis Vuitton, Balmain, Chloe, 28. september – 6. október 2020

Svetové módne týždne New York, Londýn, Miláno a Paríž zatvorili v októbri 2020 svoje brány a predstavili kolekcie pre nasledujúcu sezónu Jar/Leto 2021. Mnohé z  nich – New York a Londýn sa však uskutočnili iba v digitálnej online streamovanej rovine a New York fashion Week dokonca nemal ani tradičný street style. Niet sa čo diviť, Amerika je žial veľmi zasiahnutou krajinou, kde pandémia korona vírusu stále neutícha.

Pozrime sa na ďalšie kolekcie a trendy z prehliadkových mól svetových módnych domov, z nedávno skončeného Paris Fashion Weeku, ktorý sa spolu s Milano Fashion Weekom snažili v mesiacoch september a október  uskutočniť prehliadky aj vo fyzickej rovine, teda  tradičnou formou. V čase pandémie, ktorá opäť od októbra 2020  naberá na sile,  sa tieto prehliadkové módne týždne stali unikátnymi umeleckými a módnymi podujatiami uskutočnenými vôbec od jej počiatku, teda od marca 2020. 

CHANEL

Módny dom Chanel predviedol svoju kolekciu pre sezónu Jar/Leto 2021 v termíne 6. októbra 2020 naživo za prítomnosti obmedzeného počtu hostí.  Predstavil kalifornské snenie, tzv. California dreaming.   Chanel nás privítal v Paríži a potom preniesol naspäť do Hollywoodu.

Kolekcia Jar/Leto 2021 bola inšpirovaná modernými herečkamiChanel priateľstvom s hollywoodskymi dámami skrz dekády. Kreatívna riaditeľka značky Virginie Viard zlúčila Chanel parížsku estetiku s bezstarostnou chladnou atmosférou Los Angeles.

V kolekcii Chanel – Jar/Leto 2021 sa objavili typické znaky módneho domu, ktorého hlavnou tvárou, kreatívnym riaditeľom ťahajúcim značku dlhé roky, bol legendárny módny mág, dizajnér Karl Lagerfeld. 

Kombinácia červenej a čiernej, flitre, nohavice pod kolená so sakami, bundami a pulóvrami,  boli výraznými prvkami novej kolekcie Chanel, sezóny Jar/Leto 2021.

Objavila sa tiež nežná ružová v kombinácii so šedou s typickým Chanel rukopisom.

LOUIS VUITTON

Módny dizajnér Nicolas Ghesquière predstavil svoju najnovšiu kolekciu na Paris Fashion Weeku v posledný prehliadkovýc deň, 6. októbra 2020 v obchodnom dome La Samaritaine v historickej budove  pri brehu rieky Seiny. Prehliadka sa udiala tak vo fyzickej ako aj v digitálnej rovine za dodržiavania pandemických hygienických opatrení. 

Nicolas Ghesquière otvoril módnu show pulóvrami s nápismi „Vote“ , hlasovať.  Dokázal, že nosením politického presvedčenia na rukáve,  môže byť kolekcia chic a pritom  trendovo zaujímavá. 

Najnovšiu kolekciu Louis Vuitton pre sezónu Jar/Leto 2021 tvorili kostýmy, kombinézy, šaty, široké nohavice s opaskami ,trench coaty a mikiny. Kolekciu skrášľovali doplnky ako masívne topánky s kabelami a s typickým logom LV.

BALMAIN

Dizajnér Olivier Rousteing vlial do  kolekcie Balmain Jar/Leto 2021 záblesky optimizmu, ktoré sa zračili aj v iniciálkach „PB“ (Pierre Balmain)  a v potlačiach a tieto otvárali módnu show.  Módny návrhár tak vyjadril pocit optimizmu ako inšpiráciu na porovnanie aktuálneho stavu sveta so značkou a s menovcom Pierre Balmainom, ktorý sa  pred 75.  rokmi rozhodol založiť vlastnú módnu značku v ťažkých časoch po II. svetovej vojne.

Optimizmus pretavený do kolekcie Balmain Jar / Leto 2021 tvorili silné, predĺžené siluety, bundy a saká s krížovým zapínaním a s dôrazom na ramená. Kombinované s nohavicami s vysokým pásom od kolien voľne vejúce, časktokrát v monochromatickej farebnosti, sa stali pútavým magnetom kolekcie.  

Farebná paleta Balmain – Jar/Leto 2021 variovala od šedých tónov a fluorescentných odtieňov vrátane krikľavej žltej, flamengo ružovej a krikľavo zelenej.

Prehliadka letnej kolekcie bola vrámci Paris Fashion Weeku prezentovaná prezentovaná naživo 30. septembra 2020 a pritom online streamovaná. Balmain pre sezónu Jar/Leto 2021 predviedol aj ľahké letné flitrové modely šiat a kompletov –  sukne s crop topmi modelkami bez topánok. 

 Verzia vzorov v kolekcii Jar /Leto 2021 bola inšpirovaná Balmain fascináciou labyrintami francúzskych renesančných záhrad ako jemný odkaz  na neprehľadné bludisko, ktoré sa kolektívne snažíme navigovať.

CHLOE

Dizajnérka Natascha Ramsay-Levi   vo svojej kolekcii Sezóna Nádeje pretavila  optimizmus do modelov, kde spojila high fashion vysokú módu s nádejou.

Dominovali zemité farby a farby tzv. „vypratých neónov“ – svetlá levanduľová,  vyblednuté koraly a maslová žltá. Objavili sa čipkové a háčkované vloženia a volánikové detaily, široké rukávy, nohavice a hrubé opasky.

Prevládala pohodlnosť a nositeľnosť odevov ako majoritný znak najnovšej kolekcie Chloe pre sezónu Jar/Leto 2021, ktorá bola ladená v jemnej pastelovej farebnosti. 

Zdroj obrázkov: Vogue, getty images

Share: