Hviezdna módna šou britského Vogue vo Florencii x Luisa Via Roma – oslava ikonografie dámskej módy

Miláno je  hlavným mestom módy Talianska, ale  15. júna 2023  v  stredu večer si toto pomenovanie prisvojila Florencia,  jeho toskánsky bratranec,  kde sa odohrala veľkolepá módna extravagancia British Vogue a LuisaViaRoma’s Runway Icons na oslavu ikonografie dámskej módy.  

Keď sa búrkové mraky rozišli a slnko zapadlo za nádhernú renesančnú panorámu toskánskeho mesta nad katedrálou Duomo , na historickom námestí Piazzale Michelangelo sa zišlo viac ako 1 500 hostí vrátane Leonarda DiCapria, Tiny Kunakey, Liama ​​Payna, Charithry Chandran, Julie Fox a Tobeyho Maguirea. V meste, ktoré sa dlho spájalo s vynikajúcimi remeselnými zručnosťami – od zlatníctva po výrobu kože – si hostia vychutnávali predstavu la dolce vita a v magickej hodine sa vydali na najslávnejší panoramatický vrchol Florencie.

Viac ako 50 medzinárodných značiek sa zišlo vo Florencii na jednom veľkolepom módnom predstavení pod holým nebom   s cieľom zvýšiť povedomie o značke maloobchodníkov doma aj v zahraničí.

Módne podujatie bolo vyvrcholením spolupráce medzi britským Vogue a florentským maloobchodným predajcom Luisa Via Roma (ktorý je súčasťou mestského luxusného prostredia od roku 1930), ktorého kurátorom bol Edward Enninful, bývalý šéfredaktor Vogue uk. Tento veľkolepý štýl bol šancou „zjednotiť históriu“ dvoch inštitúcií. „Celý život som pracovala v móde, nebolo nikoho lepšieho, s kým by som mohla spolupracovať,“ povedala Andrea Panconesi, generálna riaditeľka Luisa Via Roma

LuisaViaRoma touto operáciou dosiahla úspech: celkovo 28 dizajnérov súhlasilo s vytvorením kapsúl v spolupráci s až tromi módnymi vzhľadmi, ktoré budú zverejňované každý týždeň, dizajnér po dizajnérovi, od 15. júna do konca novembra 2023.  Nie všetky domy však súhlasili s tým, že budú hrať hru troch kapsulových kolekcií . Armani a Paco Rabanne sa obmedzili na jeden, zatiaľ čo Dolce & Gabbana sa hrabala vo svojich archívoch. Andrea Panconesi, CEO LuisaViaRoma, sa môže pochváliť veľkým úspechom. Najvplyvnejší módny butik vo Florencii sa stal aj jednou z hlavných platforiem pre špičkovú módu s ročnými tržbami blížiacimi sa k 200 miliónom eur.

Zo svojich sedadiel na štadióne sa účastníci tešili pôsobivej extravagancii v štýle s viac než 100 modelmi, ktorá oslavovala ikonografiu globálnej módy a kochala sa výtvormi viac ako 50 medzinárodných značiek.  Prítomné boli mená domácich dizajnérov a priekopníckych mladých talentov  vrátane Fendi, Bottega Veneta, Burberry, Versace a Valentino, Alexander McQueen, Maison Margiela, Moncler, Ralph Lauren, Stella McCartney, Vivienne Westwood.

Medzi narastajúce značky patrili víťaz BFC/Vogue Designer Fashion Fund 16 Arlington, Nensi  Dojaka a Christopher John Rogers. „Je to také vzrušujúce, že dokážeme spojiť popredné a nové mená na jednom móle, najmä v meste, ktoré je tak dlho spojené s remeselnou zručnosťou a kreativitou,“ povedal šéfredaktor britského Vogue a európsky redakčný riaditeľ Edward Enninful .  „To bolo vždy moje poslanie na stránkach časopisu.“

Edward Enninful

ANDREA BOCELLI

Módna šou sa otvorila skutočným „nebeským“ hitom  neuveriteľným vystúpením ikonického talianskeho tenoristu Andrea Bocelliho, vrátane  skladby „Time To Say Goodbye“, vďaka ktorému herec Lucien Laviscount zo seriálu Emily in Paris  opustil sedadlo v prvom rade a pozval ďalšieho hosťa na pomalý tanec na koncerte.  Večer začal piatimi skladbami Andrea Bocelliho. Con te Partirò vyvolal jasot  davu a záverečné tóny Nessun Dorma otvorili módny sprievod.

BUDÚCNOSŤ, SÚČASNOŤ A MINULOSŤ MÓDY

Runway Icons, najznámejšie stálice na prehliadkovom móle , predviedli na móle minulosť, súčasnosť a budúcnosť módy.  Predvádzali nedávne hviezdy na obálke britského Vogue Paloma Elsesser, Precious Lee a Jill Kortleve,  vrátane tzv. „supers “ ,  modeliek  Evy Herzigovej, Natálie Vodianovej a Iriny Shayk, vrátane „drag queens“ –  Gottmik, Violet Chachki a Symone a tiež kultových mien  ako Penelope Tree, Debra Shaw, Erin O’Connor a Mariacarla Boscono. 

Vittoria Ceretti (vľavo), Megan Roche (vpravo)

H

Helena Christensen, Naomi Campbell, Irina Shayk

Talianska modelka Bianca Balti – vľavo.

Ruská modelka Irina Shayk.

Úžasné nadrozmerné šifónové looky od Vivienne Westwood, Giambattistu Valliho a Valentina udávali tón od prvých momentov módnej šou.

 

Módnu prehliadku otvorila ruská modelka Natalia Vodianova , ktorá vyžarovala éterickú energiu v róbe Giambattista Valli s objemnými vrstvami bielych tylových vrstiev.

Po nej nasledovalo množstvo modelov vrátane  dlhoročných stálic ako Eva Herzigová, Mariacarla Boscono, Bianca Balti a Natasha Poly, súčasné hviezdy ako Imaan Hamma a Vittoria Ceretti a dokonca aj hollywoodska hviezda Pat Cleveland, ktorá prišla módnu šou roztancovať.

Talianska modelka Vittoria Ceretti v úžasnom šifónovom modeli.

Pat Cleveland roztancovala mólo.

VIZUÁLNA ENCYKLOPÉDIA HISTÓRIE MÓDY

Od kockovaných punkových korzetov s láskavým dovolením Vivienne Westwood až po svadobnú interpretáciu haute couture od Off-White,  predvedené modely od  Runway Icons slúžili ako vizuálna encyklopédia histórie módy. 

Prehliadkové mólo sprevádzala originálna kompozícia od Hale Zero, ktorá pripravila pôdu pre hostí, aby sa bavili a povzbudzovali na svojich sedadlách  ako keby boli na štadióne.  Kolekcia zahŕňala vlastné dizajny, kúsky z aktuálnej sezóny a vintage reinterpretácie pokrývajúce sféry vesmírneho veku 60. rokov, glam Y2K, športové oblečenie z britskej éry, boho zo 70. rokov a živé večerné oblečenie.

Medzi pozoruhodné modely patrili šaty Natasha Poly, ktorá mala na sebe flitrové pierkové tigrie šaty z reedície Roberto Cavalli , Jeseň/Zima 2004, spárované s podpätkami Amina Muaddi, ako aj súčasné vzory, ako sú priesvitné ružové šaty Nensi Dojaka a priliehavé flitrové šaty 16 Arlington.

Natasha Poly mala na sebe archívne lemované flitre s tigrími prúžkami z peria Roberto Cavalli.   „Nikdy by som si nenechal ujsť túto parádu! “, zvolal Fausto Puglisi, umelecký riaditeľ značky  Cavalli, ktorý predstavil šaty s leopardím vzorom. 

Transparentné šaty z novej kolekcie Nensi Dojaka.

Nechýbali Maximilian Davis (Ferragamo), Alberta Ferretti a Rocco Iannone (Ferrari).

Eva Herzigová vyžarovala pôvab starého Hollywoodu v polnočnej róbe Giorgio Armani s flitrami.

Plus size modelka Ashley Graham sa na móle zaskvela v leoparďom modeli  Dolce & Gabbana.

Hviezdy obálky britského magazínu Vogue z apríla 2023  – Paloma Elsesser, Precious Lee a Jill Kortleve,  nastavili pulzy v slinkovom červeno-striebornom vzhľade od Blumarine, Michael Kors Collection a Chloé.

Na pozadí toskánskej panorámy si Runway Icons užívali radostné skúmanie vzorov a potlačí,  od charakteristickej horúcej ružovej od Valentina Pierpaola Piccioliho cez Moncler vesmírne striebornú,  od žiarivých odtieňov Matthieu Blazyho v Bottega Veneta až po doplnkové cappuccino tóny  Maxa Mara

Nyawurh Chuol predviedla operný kabát Valentino z kolekcie Jeseň 2023 v charakteristickej ostroružovej farbe Pierpaola Piccioli. V ružovej sa zakveli aj modelky Maye Musk (vľavo)  a Neelam Kaur Gill (vpravo).

Moncler 

Bottega Veneta

Max Mara

O ďalšie nezabudnuteľné  módne momenty šou sa postarali Alexander McQueen, Christian Louboutin, Fendi, Ferragamo, Jimmy Choo, Maison Margiela, Ralph Lauren, Versace a Victoria Beckham.

Veľkolepú šou uzavrela modelka Irina Shayk, ktorá sa na móle naposledy otočila v priehľadnej kreácii Toma Forda, po ktorej nasledovalo srdcervúce finále, v ktorom sa modelky ako Karen Elson, Alton Mason, Erin O’Connor a Penelope Tree  držali za ruky v povznášajúcom prejave jednoty.

Množstvo kúskov z tohto veľkolepého módneho predstavenia od značiek vrátane Nensi Dojaka, Dolce & Gabbana, Victoria Beckham, Ray Ban a Amina Muaddi sa bude predávať výhradne prostredníctvom Luisa Via Roma. Webová stránka s luxusným online predajom tiež uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Google s cieľom ponúkať určité modely zo show . 

Po prehliadke si hostia mohli pochutnať na paccheri s paradajkovou omáčkou a hovädzou sviečkovou v neoklasickom štýle sviežej záhrady so stolmi so sivými kamennými sochami zdobenými kvetinovými aranžmánmi.

Modelka Natalia Vodianova a Edward Enninful.

CELEBRITY MÓDNEJ ŠOU

Veľkolepej módnej šou  sa zúčastnilo množstvo hviezd, aj modeliek, ktoré nepredvádzali , vrátane Elsi Hosk.

Obrázky:  ©getty images, Luisa ViaRoma, Vogue

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

Share: