Hypnotická kráska Ursula Andress a  najslávnejšie bikiny na svete z bondovky Agent 007,  časť I.

Legendárna herečka Ursula Andress, medzinárodný sexsymbol, ktorá svojou postavou očarila masy divákov v bielych bikinách,  sa zapísala do histórie kina a módy.  Sexi Venuša vynárajúca sa z krištáľovo čistého mora Jamajky očarila hercov Seana Conneryho – agenta 007 ako aj herca Iana Fleminga, autora ságy o Jamesovi Bondovi. Charizmatická herečka sa preslávila ako najkrajšia Bond Girl, ktorá bola prvá v najsexi bikinách  a po začatí svojej kariéry v roku 1945 sa vyšplhala do úžasných výšok.

Švajčiarsko-nemecká herečka, ktorá odišla do dôchodku v roku 2005, sa stala známou po celom svete ako ikonická potápačka Honey Ryder a láska herca Seana Conneryho vo vôbec prvej bondovke  z roku 1962. Keď vyliezla z vody , Connery nebol jediný, kto zalapal v tom čase po dychu.

Ursula Andress je považovaná za najkrajšiu ženu v Jamesovi Bondovi, i keď sa tam objavilo mnoho žien.  Prekonať  jej krásu však bolo veľmi ťažké, napriek tomu, že bola úplne prvá a postupne sa objavovali ďalšie zvodné Bond krásky.

Biele dvojdielne plavky, ktoré mala Ursula Andress vo filme Agent 007 v roku vydania 1962,  sa zapísali do histórie kinematografie a boli  jednými  zo stovky najsexi momentov.

Ursula Andress predstavovala nový typ ženského sexsymbolu. Nebola to typická žena s krivkami presýpacích hodín, ktorá bola v minulosti populárna, ale štíhla, vyšportovaná žena s odhodlaným  postojom.

Ikonické bikiny  strihu z 50. rokov boli aj 2x vydražené, prvýkrát v roku 2001  za 35 000 libier, druhýkrát aukčným domom so sídlom v Los Angeles  – očakávala sa ohromujúca suma bola až  500 000 dolárov, no nakoniec sa vydražili za približne 50 000 dolárov. Nákupný manažér spoločnosti špecializujúcej sa na hollywoodske memorabílie sa vyjadril: „Sú to najslávnejšie bikiny na svete. Nielen to, je to jedna z najpamätnejších scén v celej Bond franšíze – odštartovala celý fenomén Bond girl.“ Skrátka legenda, zložená z dvoch kusov.

REVOLUČNÉ BIKINY URSULY ANDRESS

Bikiny  vytvorila kostýmová výtvarníčka Tessa Prendergast a samotná herečka, no neboli prvé. K vynájdeniu skromnejších plaviek došlo už v roku 1947, inžinierom Louisom Réardom, pričom  bikiny boli stále považované za škandalózne. Bikiny 007 sa stávajú štýlovou fackou puritánstva, ktoré vládne a diktuje trend plážového oblečenia tohto obdobia, ako aj štandardami  zmyselnosti   pre všetky budúce Bond Girls.  Pre zvyšok sveta odvtedy Ursula Andress nastavila zlatý štandard pre dámske plavky.

Plavky Ursuly Andress dvojdielneho strihu z bavlny slonovinovej farby boli takmer všetky slipového strihu, s opaskom a prackou a obsahovali bočné puzdro na uloženie dýky.  Tento detail vytvára koncept femme fatale, ktorý stelesňuje Honey Ryder. Slonovinová farba je lichotivá pre väčšinu ľudí, od bledej pleti cez opálenú Ursulu Andress až po ľudí tmavšej pleti. Má oveľa jemnejší vzhľad ako ostro biela a na horúcom letnom slnku má tendenciu pôsobiť chladno.

Agresivitu strihu zmierňovala podprsenka so srdiečkovým výstrihom vykresleným stredovou mašľou a tenkými ramienkami v štýle 50-tych rokov. Košíčky podprsenky boli  vyšívané. Bavlna bola nariasená na hrudi a stiahnutá v strede ozdobnou mašličkou.  Podprsenka ukazuje poriadny dekolt, no nie viac ako typický vrch bikín.

Vzhľadom k tomu, že plavky boli  vyrobené z viacerých vrstiev, slonovinová látka sa po namočení nestala priesvitná. Väčšina plaviek svetlých farieb je navrhnutá s ohľadom na toto a tento provizórny kus kostýmových plaviek zaistil aj tento citlivý detail. 

V súlade s horným dielom bikín sú spodné diely bikín potiahnuté bavlnou s naberanými záhybmi a obručou na bokoch. Na ľavom boku je háčik a očko. Nohavičky sedia vpredu aj vzadu do polovice pása , pričom  priniesli nový mainstreamový trend odhaľujúcich plaviek. Pás jej sedí asi tri palce pod pupkom, čo sa považuje za strednú alebo stredne nízku výšku v závislosti od aktuálnej módy a individuálneho vkusu. Je to lichotivý štýl bikinových nohavičiek, ktoré nie sú ani príliš vysoké, ani nízke.

Na rozdiel od aktuálne trendových zakrivených bikín sa pás bikín Andress strihá vpredu rovno cez brucho, čím vytvára ilúziu plochejšieho brucha. Boky nohavíc sedia nižšie na jej bokoch, aby ich rozšírili a naopak jej pás vyzeral menší. Aj keď bikiny neboli ani zďaleka také odhaľujúce ako tangá, tieto nohavičky boli stále považované za  riskantné.      

DR. NO – An agent of the British Secret Service, 007, James Bond (Sean Connery), is sent out to the West Indies in order to find out why another of his number was killed. His arrival is not welcomed by everyone, but it is not long before he is on the trail of the killer. The trail leads to a secretive scientist, Dr. No, but the discovery has wider implications, in „Dr. No“ airing as the season premiere of „The Bond Picture Show“ on SATURDAY, OCTOBER 6 (8:00-11:00 p.m., ET), on the ABC Television Network. © MGM/UA ENTERTAINMENT CO.
URSULA ANDRESS, SEAN CONNERY

V čase Dr. No boli nohavičky nižšie ako štandardné bikinové nohavičky, ktoré boli podľa dnešných štandardov vysoké a siahali až po prirodzený pás alebo nie oveľa nižšie. Vyššie nohavičky zvýraznia a zväčšia boky a brucho, ako aj skrátia trup, zatiaľ čo tieto stredne vysoké nohavičky zoštíhľujú brucho. Zatiaľ čo na Andressovej štíhlej a atletickej  postave by vyzeralo dobre takmer čokoľvek (jej miery boli 36-24-36), takéto plavky by lichotili širokej škále typov postáv.

Nízke bikiny nohavičky prišli do módy neskôr,  keď si Martine Beswick ako Paula Kaplan obliekla o tri roky neskôr v Thunderballe  oveľa extrémnejší vzhľad, než prezentovala Andress.  Tento nižší štýl bol naďalej populárny až do 70. rokov 20. storočia a vrátil sa na začiatku 21. storočia.

Andressove nohavičky bikín, napriek tomu, že neboli príliš nízko, boli pre niektorých cenzorov stále neprijateľné. Niekoľko záberov z produkcie ju ukazuje s nastriekanými nohavičkami bikín s vysokým pásom, ktoré jej zakrývajú pupok. Pre niektoré trhy bolo príliš veľa ukázať fotky s tak veľmi odhalenou kožou. Bolo  považované za obzvlášť škandalózne, aby žena odhalila svoj pupok, hoci v tom nebolo nič vyslovene sexuálne.

Ursula Andress jednoducho priniesla masám moderné bikiny. 

Sean Connery, Ursula Andress Dr. No 1961 United Artists PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY 30928_638

Opasok bikín je vyrobený zo špinavého bieleho popruhu a je široký asi 2 a pol  palca. Vychádzal z námorníckej uniformy dôstojníka Gordona Joslina. Zapína sa v strede na veľkú háčikovú sponu, pričom na oboch stranách stredu sú posuvné pracky na nastavenie veľkosti opasku. Vzadu sú dva diagonálne umiestnené remienky s posuvnými prackami. Na ľavej strane opasku je puzdro na Ryderov nôž.

Užitočný opasok dodáva outfitu veľa charakteru a dodáva postave tvrdší vzhľad. Predstavuje herečku ako pripravovanú a nie len ako niekoho, kto si ide pokojne zaplávať.

Opasok zakrýva hornú časť bikín a sedí o niečo vyššie ako nohavičky bikín.

KOŠEĽA A TOPÁNKY

Pre nádych skromnosti po úvodnej scéne na pláži Laughing Waters nosí Andress cez bikiny svetloružovú ľahkú bavlnenú košeľu s dlhými rukávmi. Svetlá bavlnená košeľa sa okamžite stane priesvitnou v momente, keď sa namočí. Od chvíle, keď si ju oblečie, je však košeľa mokrá a nanajvýš poskytuje chabý pocit skromnosti.

Košeľa výnimočne sedí a vyzerá, akoby bola ušitá na mieru. Zapína sa na ľavú stranu cez pravú ako mužská košeľa, ale nevyzerá na nej ako pánska košeľa. Na každej strane hrudníka má prešitie, ktoré dodáva plnosť. 

Uršula vo filme najprv nosí košeľu zapnutú od polovice hrudníka nadol a prestrčenú cez opasok. Zaoblené chvosty košele úhľadne zakrývajú jej zadnú časť. Pre lepšie využitie rúk si necháva rukávy vyhrnuté okolo predlaktia.

Po kúpaní v Dunn’s River Waterfalls si zaviazala košeľu okolo pása, aby jej premočená košeľa nebola ťažká okolo bokov.  V tomto zábere ostala bez opasku, čo poskytlo  správny pohľad na detaily, ktoré Prendergast vložil do nohavičiek bikín.

Jej ploché béžové topánky sú vo filme plátené a majú bielu podrážku ale farba môže klamať, topánky vyzerajú špinavé ako jej opasok. Topánky boli  potrebné na túru džungľou, aby partneri unikli mužom Dr. No.

 

BRIGITTE BARDOT, DEBORAH KERR, LIZ TAYLOR

Napriek tomu, že už tu boli hviezdy filmového plátna – Brigitte Bardot s filom  Little Hand (1952), Deborah Kerr vo filme From Here to Eternity (1953) a Elizabeth Taylor v Suddenly, Last Summer (1959) sa bikini Ursuly Andress stali legendárnymi pre puzdro na nožík. Ich objavením sa vo filme Agenta 007 na jej  sexi tele  sa odštartoval raketový predaj.

Brigitte Bardot, Liz Taylor a Deborah Kerr v plavkách, ktoré spôsobili revolúciu.

Liz Taylor

Deborah Kerr s hercom Burtom Lancasterom.

Vo Francúzsku  boli bikiny na plážach dobre zavedené vďaka hereckým ikonám Brigitte Bardot a Dalide. Prvý film o Jamesovi Bondovi mal v Spojených štátoch veľký vplyv, pretože stále vládlo  puritánstvo. Film, ktorý vyšiel začiatkom 60. rokov, na úsvite sexuálnej revolúcie, odhaľuje bikiny, ktoré nosila Ursula Andress ako výzvu k objavovaniu ženského tela. Od tejto scény sa dvojdielne plavky šírili ako požiar na plážach po celom svete. 

Brigitte Bardot, súčasníčka Andress, mala na sebe podobne odhaľujúce spodné časti bikín spolu s odhaľujúcim bandeau topom v Cannes v roku 1953, teda takmer o desať rokov skôr. Vtedy boli šokujúce, no obľúbeným štýlom modeliek sa začali stávať v 50. rokoch. Až keď si ich obliekla Andress, štýl sa stal viac mainstreamovým, čo umožnilo vstúpiť do sveta módy ešte skromnejším nohavičkám.

Brigitte Bardot na filmovom festivale v Cannes , rok 1952 v bikinách.

Brigitte Bardot v dvojdielnych bikinách a sexi plavkách.

Raquel Welch v bikinových plavkách. 

Film: Dr. No (1962), Starring Ursula Andress as Honey Ryder.
DR. NO (1962) URSULA ANDRESS.

Raquel Welch, Ursula Andress, Marilyn Monroe

Zopakovať slávny moment Ursuly Andress z nezabudnuteľnej  bondovky sa pokúsila  herečka Halle Berry vo filme Death Can Wait, keď ju v oranžových plavkách s kontrastným bielym opaskom (a nožom) verne napodobnila,  pričom viac odhalená ako kedykoľvek.

DIE ANOTHER DAY, Halle Berry, 2002, (c) MGM/courtesy Everett Collection

V súčasnosti má  Ursula Andress 87 rokov a užíva si pokojný dôchodok.  Herečka trávi čas medzi bytom v Ríme a domom vo Švajčiarsku. Najradšej hovorí po taliansky a nevylúčila ani návrat na strieborné plátno.

Obrázky:  ©Getty Images, archív Michael Ochs/Getty Images, pinterest

Ďalšie pokračovanie článku o slávnej Ursule Andres si môžete prečítať  na tomto blogu v kategórii Fashion . 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

Share: