Couturier Kráľovien, taliansky dizajnér Valentino Caravani, prezývaný aj Princ Val oslávil životné jubileum 90. rokov,  časť II. 

Legendárny taliansky módny návrhár Valentino Garavani, celosvetovo známy jednoducho menom Valentino, oslávil  11. mája 2022  svoje 90. narodeniny.  Z úcty k okamihu, keď žijeme s hroznou vojnou, sa Valentino rozhodol osláviť ich veľmi tichým a pokojným spôsobom v kruhu rodiny a priateľov súkromnou párty vo svojej vile na Via Appia Antica v Ríme

Okázalý dizajnér, ktorý sa narodil v roku 1932 vo Voghere v talianskom regióne Lombardia sa už ako dieťa  zaujímal o módu a umenie. Aby sa jej mohol venovať, odišiel v roku 1949 z domu zo svojho rodiska z malého mesta  medzi Turínom a Milánom a začal študovať módu na milánskom Santa Maria Institute.

Značku a spoločnosť Valentino, ktorá sa stala svetovo renomovanou známkou talianskej kvality a prestíže,  založil v Ríme  v roku 1959 po ukončení formálneho školenia v Paríži.  Jeho pomocníkom a partnerom, profesionálnym a v romantickej rovine,  sa stal študent architektúry Giancarlo Giammetti, s ktorým sa Valentino zoznámil v roku 1960.  Spoločne vybudovali celosvetovo uznávanú značku, ktorá sa preslávila svojimi povestnými  „valentinskými červenými šatami„.

Taliansky módny návrhár je známy odevmi v typickej červenej farbe nazývanej ako „Valentino červená“ (rosso Valentino).

VALENTINOVO TAJOMSTVO

Taliansky dizajnér Valentino Garavani sa preslávil niekoľkými výrokmi a tajomstvo vryté do slávneho Valentino motta, ktoré odhaľuje jeho umeleckú dušu zasvätenú móde je len jedno:  „Milujem krásu. Nie je to moja vina!“ 

Pri príležitosti osláv jeho veľkého životného jubilea, 90. rokov, Valentino poskytol mnohé rozhovory. Na otázku,  čo sa v módnom biznise zmenilo k lepšiemu a čo k horšiemu Valentino Garavani odpovedal: 

„Ako vo väčšine našich životov, zmeny boli postupné. Móda odráža túžby ľudí, ich vízie, ktoré sa musia stať našimi vlastnými. Našou úlohou nie je zmeniť náš štýl, ale prispôsobiť ho historickému momentu. Najhoršie na móde je, že niektoré značky neustále menia svoj štýl“.

PRINC VAL – COUTURIER KRÁĽOVIEN

Medzi talianskou Haute Couture je Valentino královskou značkou a hovorí sa, že je couturiérom kráľovien a preto má prezývku princ Val. Na všetkých prestížnych akciách sveta, červených kobercoch, ako je napríklad udeľovanie Oscarov, máva väčšina hviezd na sebe veľkolepé róby práve z majstrovských rúk Valentina. Prestíž tejto značky je nadčasová a pretrváva dodnes. 

Zábery so svetovými herečkami a celebritami počas veľkolepých udalostí, na ktorých vyniesli Valentino róby na červenom koberci, hovoria samy za seba. 

2006 VALENTINO – RÁD ČESTNEJ LÉGIE

V roku 2006 získal módny dizajnér Valentino Garavani  ďalšiu perlu na korune svojich úspechov – titul rytiera veliteľa Rádu čestnej légie.  Jeho tvorba a zásluhy boli ocenené v krajine, do ktorej pricestoval ako 17-ročný taliansky provinčný mladý muž a ktorú si časom podmanil svojou láskou k Haute Couture a teda vo Francúzsku. Rád čestnej légie obdržal od francúzskeho prezidenta.  Na otázku, či si pamätá na tento deň a čo to pre neho znamenalo, sa Valentino vyjadril: „Všetci sme boli samozrejme nadšení.“ 

Okrem významného ocenenia Valentino v roku 2006 nazrel aj do sveta filmu – zahral si vo filme o móde Diabol nosí Pradu – Devil wears Prada s famóznou herečkou  Meryl Streep a to priamo sám seba. 

2007 VALENTINO – ROZLÚČKA SO SVETOM MÓDY

V roku 2007 oznámil renomovaný taliansky dizajnér odchod do dôchodku a so svetom módy sa rozlúčil vo veľkom štýle. Pripravil trojdňový kolotoč módnych prehliadok. Usporiadal pritom aj párty s retrospektívnou výstavou s názvom „Valentino v Ríme, 45 rokov štýlu“ v Ara Pacis Museum, čo sa zapísalo do dejín módy. 

           

V roku 1998 Valentino a Giammetti predali svoju spoločnosť za približne 300 miliónov dolárov talianskemu konglomerátu HdP.

VÝSTAVA VALENTINO DIZAJN – RÍM 2007

Po nezabudnuteľnej výstave v roku 2007 chcel Rím venovať Valentinovi pod vedením Waltera Veltroniho aj múzeum.   Valentino sa však k tejto šanci vyjadril : „Skôr ako múzeum by som chcel vidieť Akadémiu, kde sa spája móda s umením, vzdelávaním, archívmi… Dúfam, že sa tam čoskoro dostanem. Na vytvorenie skutočného múzea módy je potrebné urobiť veľa. Nechceme len vidieť oblečenie na figurínach, ale chceme počuť tajomstvá za týmito menami a oblečením. Dúfam, že naša akadémia by mohla byť toho príkladom“.

2008 – POSLEDNÁ PREHLIADKA VALENTINO HAUTE COUTURE, PARÍŽ

Kariéru módneho návrhára ukončil Valentino Garavani  v januári 2008 poslednou prehliadkou Haute Couture v Rodinovom múzeu v Paríži. 

Na poslednej Vanetino Haute Couture show sa zúčastnili topmodelky Naomi Campbell, Claudia Schiffer a Eva Herzigova.

Článok na pokračovanie si môžete prečítať v predchádzajúcej I. časti v histórii blogu v kategórii Fashion. 

obrázky: © Courtesy  via Getty Images, Vogue, Valentino, pinterest 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

Share: