Valentino predstavil Haute Couture kolekciu Jeseň/Zima 2022 na Piazza di Spagna  –  8. júl 2022, Rím

Taliansky módny dom premenil z večera 8. na  9. júla 2022 rímske Španielske schody na farebnú dúhu pri radostnej prehliadke kolekcie Valentino Haute Couture  Jeseň/Zima 2022.

Valentino sa vrátil naspäť domov do Ríma, aby predviedol svoju najnovšiu kolekciu haute couture s názvom „The Beginning“ – začiatok,  ktorá zobrazuje „myšlienku krásy“ ohlasovanej jej kreatívnym riaditeľom Pierpaolom Picciolim.

Models present creations from the Haute Couture Fall/Winter 2022/23 collection by Italian label Valentino on Spanish Steps, downtown Rome, Italy, 08 July 2022. ANSA/ETTORE FERRARI

V piatok večer 8. a 9.  júla 2022  sa módna sezóna pre Jeseň/Zima 2022 skončila s okázalou módnou šou značky Valentino, ktorý sa vrátil do svojho duchovného rodného mesta Ríma. Úchvatné predstavenie sa odohralo na ikonických širokých španielskych schodoch Piazza di Spagna, namiesto zvyčajného vystúpenia značky v harmonograme Paris Fashion Weeku.

Models present creations from the Haute Couture Fall/Winter 2022/23 collection by Italian label Valentino on Spanish Steps, downtown Rome, Italy, 08 July 2022. ANSA/ETTORE FERRARI

RÍM – DUCHOVNÉ RODNÉ MESTO ZNAČKY VALENTINO

Módnu značku prvýkrát uviedol na trh v roku 1960 taliansky módny dizajnér Valentino Garavani s malým obchodíkom na ulici Via Condotti. Postupne sa značka stala svetovo známou a obľúbenou u množstva celebrít. (čítajte o Valentinovi viac v histórii tohto blogu)

Súčasný módny návrhár značky Valentino, Pierpaolo Piccioli,  nazval preto módnu šou Počiatok, pričom spojil všetko  krásno z histórie so svojimi súčasnými víziami dizajnu.     

Kolekcia Valentino, Jeseň/Zima 2022   vzdala hold dedičstvu a zakladateľovi módneho domu Valentinovi Garavanimu pri pohľade do budúcnosti.  Pierpaolo Piccioli vedie týmto imaginárny rozhovor so zakladateľom značky prostredníctvom „zbierky momentov, tém, farieb, materiálov, znakov, línií, podľa mapy vkusu a sentimentu“.

Všetko začína odznova tam, kde sa všetko vždy začína: v Ríme, v Ateliéri, na mieste, kde výtvory a vynálezy ožívajú prostredníctvom rúk a príbehov tých, ktorí skutočne vyrábajú oblečenie, tých, ktorí svoj charakter vtláčajú látke manuálnou prácou, “ dodáva módny dom. „Spôsob sa nezmenil. Dokonca sa nezmenila ani adresa. A predsa sa všetko zmenilo.“

Piazza di Spagna je symbolom umenia a histórie, ale pre nás všetkých je to aj náš každodenný život, pracovný kontext, zastávka metra, prestávka na obed, taxíky, dážď a slnko, káva,“ pokračuje Piccioli v nedávnom komentovaní tejto módnej šou.  „Je to prirodzené rozšírenie Ateliéru, javisko našich príbehov, vitálne prostredie, ktoré odoberá a vracia všetku našu energiu a sny. Toto je začiatok, toto sme my.“

VALENTINO – KOLEKCIA  JESEŇ/ZIMA 2022

Valentino kolekcia pre Jeseň/Zimu 2022 je naplnená dramatickými siluetami a nádhernými ozdobami, ktoré sa isto čoskoro dostanú na červený koberec.

Valentino naservíroval kaleidoskopickú šou keď modelky opatrne schádzali po širokých schodoch Piazza di Spagna v širokých róbach pri emotívnom živom soundtracku Labrinth.

Modelky predvádzali kaskádové volánové šaty,  ktoré boli unášané letným vánkom,  3D ruže a obrie mašle, ktoré sedeli na prsiach aj bokoch, nadýchané róby, pernaté klobúčiky pripomínajúce tie, ktoré svietili na hlavách modeliek na domácej prehliadke módy Jar/Leto 2018.

Mladistvým a mimoriadne zaujímavým modelom boli svieže priliehavé a polopriehľadné puzdrové šaty, z ktorých niektoré boli spárované s roztomilými krátkymi šortkami alebo trblietavými zakrivenými kabátikmi a objemné, rušné sukne, ktoré sa spájali s jednoduchými bielymi topmi, košeľami a kontrastnými vlečkami.

A zatiaľ čo pánske oblečenie bolo zmiešané rovnako ako minulú sezónu, hranice medzi pohlavím a ich šatníkmi sa stierali, modelky prezentujúce mužov vkĺzli do priesvitných šifónových rób a prsnatejších topov s dramatickými vlečkami zladenými s vlčími, voľnými nohavicami.

FARBA – KOLEKCIA VALENTINO, JESEŇ/ZIMA 2022

Farebné odtiene variovali od vyblednutej neónovej zelenej, oranžovej, horúcej fuchsiovej, sýto fialovej, pričom mnohé boli posiate kryštálmi trblietajúc sa v slabnúcom svetle súmraku, či zdobené pštrosím perím sa vlnili vo vánku.

Ruža bola viditeľná  na vzhľadoch v celej kolekcii vrátane nadrozmerných košieľ, na remienkoch topánok, róbach zametacích podlahy, ako brošňa na blejzroch, ale aj ako podprsenka v kombinácii s koordinovanými zdobenými sukňami a ako nadrozmerné potlače na kabáty po zem.

Kľúčovou témou kolekcie bol objem a textúra,  pričom stále v ľahkosti, s vlniacimi sa volánikmi tylu a peria, ktoré sa opakovali. Na všetkom boli vyšívané pierka, od šifónových a organzových šiat až po plášte, plávajúce vlnité plášte, topánky a dramatické pokrývky hlavy.

K radosti a dramatickosti kolekcie sa okrem farby a ikonickej Valentino ružovej, trblietavých strieborných a mochromatických vzhľadov,  pridali aj pokrývky hlavy, masky a trblietavé farby na tvár,  ktoré sme predtým videli na Couture show Valentina v roku 2019 v Pekingu.

Módne looky ktoré definuje puristická, sofistikovaná estetika, pre ktorú je Piccioli známy, s čistými líniami a ležérnymi strihmi, boli doplnené couture úpravou so stretom zvláštnych farieb alebo extra rolkou látky.

Kolekcia Valentino, Jeseň/Zima 2022 bola výletom skrz obrovské archívy módneho domu do roku 2022, kedy ho viedol preslávený taliansky dizajnér Valentino Garavani.

Models present creations from the Haute Couture Fall/Winter 2022/23 collection by Italian label Valentino on Spanish Steps, downtown Rome, Italy, 08 July 2022. ANSA/ETTORE FERRARI

Piccioli sa vyjadril, že kolekcia snúbi tradície módneho domu, ktorý založil zakladateľ Valentino Garavani, s jeho vlastnými súčasnými nápadmi na módu.

To neviedlo ku couture zostave naplnenej nostalgiou, ale skôr kolekcii naplnenej kódmi módneho domu s predstavou budúcnosti, obohatenej o prepracovanie ikonického vzhľadu z predchádzajúcich kolekcií Valentino. Bolo to vidieť na ikonických šatách „Fiesta“ z vôbec prvého móla Valentino, ktoré Piccioli pretvoril z červenej kvetinovej róby bez ramienok na sako pokryté 3D ružami.

Na konci tohto skvostného módneho vystúpenia dizajnér Pierpaolo Piccioli a členovia jeho ateliéru zostúpili po schodoch za mohutného potlesku osobností ako Anne Hathaway, Andrew Garfield, Kate Hudson, Ashley Park a Ariana De Bose.

Módny dizajnér Pierpaolo Piccioli si ctí celý svoj team, pretože vie, že bez neho by nebol nikde. Dojímavým momentom na Piazza di Spagna v Ríme bol ateliér Valentino kráčajúci po schodoch žiariaci v bielych plášťoch.

Celebrity oslavujúce módnu šou v prítomnosti životného priateľa  talianskeho dizajnéra Valentina GaravaniGiancarlo Giammetti.

Je to osobný príbeh, rozhovor s Valentinom, aby som ukázal, koľko z neho je vo mne,“ hovorí dizajnér Piccioli. Dodáva, že je to výmena okolo tvarov, proporcií, farieb – taká, ktorá je „vymyslená aj skutočná“.

Bola to očarujúca šou, ktorá pokračovala dlhou ulicou Ríma smerom k divákom rozmiestneným po celej dĺžke móla.

MYŠLIENKA KRÁSY – LIGHTMOTÍV KOLEKCIE VALENTINO, JESEŇ/ZIMA 2022

Myšlienka krásy bola jadrom kolekcie a Piccioli zabezpečil, že obsadenie modeliek prezentujúcich vzhľad bolo rôznorodé. Toto bola pravdepodobne jedna z najzaujímavejších prehliadok na móle, ktorá obsahovala rôzne tvary tela, etniká, vek a pohlavie, pretože dizajnér už nejaký čas snaží rozšíriť spektrum krásy.

Krása pochádza z harmónie. Nie je to estetický príkaz, nepodriaďuje sa pevným kánonom ani pevným pravidlám. Krása je spôsob a je kľúčová pre spôsob, akým Maison Valentino funguje od svojho založenia,“ uvádza Valentino v poznámkach k výstave.

Prehliadky Pierpaola Piccioliho boli vždy skvele obsadené, no v posledných sezónach tento slávny dizajnér poriadne zvýšil latku.   Novým krokom bolo zahrnutie väčších modeliek ako Jill Kortleve a množstva nových tvárí, starších modeliek ako Mariacarla Boscono do svojich nových prehliadok.

VALENTINO – OSLAVA DEDIČSTVA ZNAČKY 

Ako inšpirácia poslúžilo mesto Rím bohatým kultúrnym dedičstvom. A Valentino je odhodlaný zachovať toto dedičstvo mesta Rím nažive – rozhodol sa financovať obnovu rozsiahlych rímskych verejných kúpeľov z 3. storočia Terme di Caracalla, ktoré boli zničené a tiež darovať nové palmy na lemovanie Španielskych schodov.

Bola to show, ktorá ukončila módny týždeň couture na vysokej úrovni.  Kolekcia bola predstavená na 600-metrovom móle, na Španielskych schodoch, ktoré sú  dominantou mesta Rím.  Na vrchole Španielskych schodov sa nachádza pôvodný módny dom talianskeho dizajnéra Valentina Garavaniho, ktorý založil v roku 1959.

obrázky: © getty image, Shutterstock, Valentino, gorunway. com 

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

Share: