Veľká šestka – topmodelky 90. rokov, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell,  časť I.  

Veľká šestka, ako sa im hovorilo, bola kráľovnou 90. rokov.  Modelky Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Kate Moss, Cindy Crawford a Christy Turlington boli múzami nejedného dizajnéra, ktoré s gráciou kráčali po mólach a stali sa topmodelkami rokov 90-tych.  Charakteristickou črtou týchto módnych ikon boli  nekonečné nohy, super sexi krivky, neskutočne vysoké lícne kosti, plné obočie a nádherné ženské tváre.

Postupom času sa k nim pridali pridali aj ďalšie krásne a slávne tváre ako Helena Christensen, Karla Bruni, Karen Mulder a ďalšie.

Najmladšou z generácie topmodeliek 90. rokov, ktorá aj napriek svojej výške zaujala pozorné oko módnych agentúr a pripojila sa k slávnej šestke,  bola tenučká modelka bez kriviek Kate Moss. 

Christy Turlington, Naomi Campbell and Kate Moss (Photo by Kevin Mazur Archive/WireImage)

Podľa módneho folklóru k najvyšším zaznamenaným honorárom slávnych modeliek doby patrí 3 miliónová zmluva Christy Turlingtonovej s Calvinom Klienom a zmluva podpísaná Claudiou Schiffer, ktorá bola na vrchole svojej slávy tvárou značky Chanel na jeden celý rok so zárobkom 15 miliónov dolárov.

Aj keď dnešnú generáciu modeliek, ktoré sú komerčne najžiadanejšie v módnom biznise,  predstavujú mená ako Kaia Gerber, Kendall Jenner, sestry Bella a Gigi Hadid, supermodelky 90. rokov boli ich vlastným plemenom. „Supers“, ako sa im tiež hovorilo,  nielenže vládli na móle, ale hviezdili na obálke každého časopisu. Stali sa celebritami, ktoré poznal celý svet.

Hudobné video Georga Michaela Freedom – „Sloboda“ a slávne slová modelky Lindy Evangelisty: „Nezobúdzame sa za menej ako 10 000 dolárov denne“, poznal asi každý.

Mytológiu, ktorá nasledovala po Veľkej šestke, pripravili Gianni Versace a Azzedine Alaïa – návrhári, ktorí vytvorili kolekcie určené na predvádzanie ženskej módy. 

LINDA EVANGELISTA

Mladučkú 16-ročnú Kanaďanku objavila modelingová agentúra Elite. 

Jej kariéra sa rozbehla, keď jej francúzsky kaderník Julien d’Ys navrhol, aby si skrátila vlasy na krátky gamine strih. Tento počin spôsobil, že sa účes stal presláveným a známym pod názvom The Linda.

V roku 1991 sa hovorilo, že módny dom Lanvin zaplatil Linde Evangelista   20 000 dolárov za Haute Couture prehliadku ich kolekcie Jar/Leto, čo bola v tom čase neuveriteľná suma.

Supermodelka Linda Evangelista v outfite talianskeho módneho domu Prada – Ready-to-Wear kolekcia, Jar/Leto 1992, módna show, Milan Fashion Week.

New York – február 1994, modelky Linda Evangelista, Christy Turlington a Naomi Campbell na 13. ročníku CFDA Awards podujatia v Lincoln Center, foto – Patrick McMullan

   

CLAUDIA SCHIFFER

Blondínka bola spozorovaná vo veku 17 rokov v nočnom klube v Düsseldorfe. Jej celé meno je Claudia Maria Schiffer.  Narodila sa 25. augusta 1970 v Rheinbergu v Západnom Nemecku, kde spočiatku pracovala u svojho otca v právnickej firme, pričom už vtedy ovládala dva jazyky . Po dokončení strednej školy jej kariéra nabrala na obrátkach a preto sa Claudia po Francúzsku  nakoniec presťahovala do New Yorku, kde podpísala zmluvu s módnou agentúrou Elite . 

Claudia Schiffer sa stala múzou legendárneho nemeckého módneho dizajnéra Karla Lagerfelda.  A samozrejme nielen jeho, predvádzala pre mnohých dizajnérov, ako aj pre nezabudnuteľného Gianniho Versace (na foto nižšie). 

Spolu s modelku Cindy Crawford sa stali známym duom, kráskami, z ktorých nevedeli odtrhnúť zraky mnohí.  Ikonická fotografia Cindy a Claudii obletela svet. 

Podľa Glamour sa nemecká modelka objavila na viac ako 1000 obaloch časopisov, čo sa zapísalo do  Guinnessovej knihy rekordov.  V roku 1993  jej ročný príjem dosiahol 10 miliónov dolárov  a stala sa tak najlepšie platenou topmodelkou na svete.   

Claudia sa objavila  v reklamných kampaniach pre značky  – Chanel, Versace, Balmain, Giorgio Armani, Karl Lagerfeld, Alberta Ferretti, Bulgari, Chloé, Escada, Blumarine, Dolce & Gabbana, Fendi, Max Mara, Louis Vuitton a v nespočetnom množstve ďalších.

    

Claudia Schiffer je aj vo veku 50 rokov stále štíhla a sexi mature modelka, ktorá spolupracuje napríklad aj s takými slávnymi menami ako je fotografka Ellen von Umwerth, pričom sa pravidelne zúčastňuje svetových týždňov módy, či už ako modelka (napríklad pre značku Versace), alebo ako pozvaný hosť s čestným miestom vo front row. 

Claudia na fotografii s Ellen von Umwerth, ktorá vydala knihu s jej fotografiami a oslava narodenín nemeckej modelky. 

 Claudia Schiffer účinkovala tiež  vo filmoch Richie Rich (1994), Pręt-ŕ-porter (1994), The Blackout (1997), Black and White (1999), Zoolander (2001) ako aj v dokumentárnych a televíznych filmoch, či vo videách speváka Bon Joviho a  skupiny Westlife. Po oficiálnom skončení modelingovej kariéry pracuje aj pre Detský fond OSN (UNICEF), je členkou výboru pre umenie a zábavu a pôsobí ako britská veľvyslankyňa dobrej vôle v tejto organizácii. Neustále je však žiadaná na mólach počas svetových týždňov módy, tak, ako jej ostatné kolegyne, kde sa z času na čas objavuje.  

NAOMI CAMPBELL

Campbell, ktorá bola objavená vo veku 15. rokov, vytvorila koncom 80-tych  rokov minulého storočia spolu s Christy Turlington a Lindou Evangelistou  známe trio – „Trojica“.   Trojica sa stala  najznámejšími a najžiadanejšími modelkami  svojej generácie.

Naomi zahviezdila aj po boku speváka Michaela Jacksona, ktorý si ju vybral do svojho videoklipu pre pesničku s názvom In the Closet. Z jej čokoládového zjavu, postavy barbie a dlhočizných nôh,  boli v tom čase očarení všetci.

ÉRA NAJKRAJŠÍCH TOPMODELIEK DOBY

V marci  roku 1991, v rozhodujúcom okamihu takzvanej éry supermodeliek,  predvádzala Naomi pre  značku Versace spolu  Christy Turlington, Lindou Evangelistou a Cindy  Crawford. Ikonická fotografia s niekdajším dizajnérom značky, zosnulým Gianni Versace a mladučkou Naomi , značí slávnu éru najkrajších topmodeliek doby. 

Naomi Campbell zachytená s Kate Moss, ktorá bola známa ako kráľovná večierkov a ktorá práve v tom čase povedzme „neholdovala“  zdravému životnému štýlu.

Topmodelka Naomi Campbell je aj teraz vo veku 50 rokov neustále v kurze. Nedávno sa stala matkou. Spolu s ostatnými slávnymi tvárami 90-tych rokov sa zúčastnila ikonickej módnej šou počas Milan Fashion Weeku, v septembri 2017.  Vďaka talianskemu módnemu domu a jeho prehliadke s názvom „Pocta Versace“ , zažil tento týždeň prehliadok neočakávanú oslavu módy v pravom slova zmysle.  Módna návrhárka Donatella Versace, ktorá stojí na čele značky, pripravila pre módnych nadšencov unikátne prekvapenie. Na mólo prizvala ostrieľané super modelky z 90. rokov, niekdajšie Gianniho múzy.

Ich catwalk a Versace prehliadka sa stala okamžitou instagramovou a internetovou senzáciou. Na móle sa tak blysla flotila top modeliek v podaní slávnej Cindy Crawford, Claudii Schiffer, Naomi Campbell, Heleny Christensen a Carly Bruni. Senzáciou bol aj fakt, že ostrieľaná,  teraz už 50-tnička, top modelka Cindy Crawford  zažiarila na móle spolu so svojou dcérou, vtedy 16-ročnou Kaiou Gerber,  novou tvárou v modelingovom svete a novou tvárou Milan Fashion Weeku. 

Záverom módnej show flotila supermodeliek z 90-tych rokov v podaní Cindy Crawford, Naomi Campbell, Carly Bruni, Claudia Schiffer a Helene Christensen, vyrazila na mólo v jednoduchých zlatých šatách držiac sa  presne tak, ako tomu bolo za éry slávneho Gianniho Versace. Mottom prehliadky bol návrat a pretrvávanie pečate oslavy krásy a dizajnu.

Naomi Campbell je aj v súčasnosti vo veku 50 rokov žiadanou mature modelkou (modelky vo veku), ktorá predvádza počas svetových týždňov módy pre zvučné módne domy. Jej postava a tvár akoby nestrácali na kráse. 

Pokračovanie čítajte na tomto blogu v ďalšom článku.  Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

obrázky:  © pinterest, getty images, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Ellen von Umwerth, Ron Galella/WireImage,  Patrick McMullan/Getty Images, Julio Donoso/Getty Images, londonnewstime. com, Vogue, Peter Lindberg

 

Share: