Držiteľka titulu Rytier Rádu britského impéria od kráľovnej a part-time „punk“ britská Kráľovná rebelskej punkovej módy oslavuje 80 rokov

Je to bojovný duch a „neúctivý“ zmysel pre štýl, ktorý jej umožňuje zostať po polstoročí kariéry v živých farbách jednou z najvýraznejších protagonistiek v histórii svetového návrhárstva.  Vivienne Westwood, britská Kráľovná rebelskej módy oslávila 8. apríla 2021 okrúhle 80-te narodeniny.  Táto dáma, ktorá sa hrdí titulom Dame udeleným v roku 2006, patrí medzi najvplyvnejších módnych návrhárov v Spojenom Kráľovstve. 

Rok  2021, ktorý znásobuje výročia matriarchy britskej módy, popri okrúhlych narodeninách Vivienne Westwood,  spečatil aj 50-te  výročie búrlivého debutu v hnutí a štýle Swinging London a 40-te výročie prvej prehliadky na móle Vivienne Westwood predurčenej na vysvätenie Rebelskej Kráľovnej britskej módy.

Každá kolekcia Vivienne Westwood je živou udalosťou ovenčenou obdivom dokonca aj od tých, ktorí nenosia túto módu.   Vivienne Westwood, nestarnúca, energiou oplývajúca divoška v móde  je naozaj úžasná. Jej zmysel pre štýl, charizma a chuť spolu s jemnosťou, eleganciou a lakonickým minimalizmom sú dopĺňané energiou, ktorá ju celý život poháňa vpred.

Kreatívny duch Vivien obsahuje niečo, čo bolo a je proti konvenčným normám a ideálom. A preto je táto dáma roky známa a pôsobiaca v módnom biznise unikátna, stále obdivovaná, šokujúco prekvapivá, uveriteľná a i vo vysokom veku aktívna.

Vivienne je známa svojím nezaujatým prístupom k módnemu dizajnu, dôslednou oslavou punkového hnutia 70. rokovsmelým komunikovaním politických názorov prostredníctvom svojich kolekcií. 

A že svojím sarkastickým humorom zabrdla aj do britskej kráľovskej rodiny, bol opovážlivý a reálny fakt. Svojej povesti divokej rebelky neostala nič dlžná a s punkovou minulosťou vo svojich kolekciách neraz parodovala i anglický kráľovský dvor. Podstavec, na ktorý sa dá vyliezť, mólo,  bolo v skutočnosti aj miestom, na ktorom ju v roku 1992,  takmer ako na stretnutí panovníkov,  prijala samotná Kráľovná Alžbeta II. Udelila jej Rád britského impéria,  ktoré nová Dáma Viv prijala so zjavnou úctou k etikete, s výnimkou prekvapenia fotografov na konci ceremoniálu.  Tam provokatívne zdvihla sukňu a pod presvitajúcimi silonkami okujúco odhalila nielen nahé pozadie .  Škandalózna fotografia obletela náhle svet.

foto: Martin Keene

 

Za svoj kariérny život sa v roku 1991 stretla tiež s princeznou Dianou. V roku 2006 ju princ Charles ovenčil titulom Dáma. 

foto: Rex Features

VIVIENNE WESTWOOD ŠTÝL

Vivienne Westwood vo svojom butiku Seditionaries, Londýn, jún 1977, punková scéna, foto: Elisa Leonelli

Jedinečný anglický štýl spája tuhosť s eleganciou a prepája obrazy minulých období s oslavou ženskosti. Za punkovými modelmi dizajnérky Vivienne Westwood s rozstrapkanými švami, roztrhaným, opotrebovaným dizajnom sa skrýva zložitý rez, prepracované jemné detaily a premyslené overené vzory snúbiace sa s kvalitou prevedenia .

 

Naoko nevyberané kombinácie, šikovne dotvorené doplnkami s vtipnou až grotesknou hravosťou a hyberbolizmom charakterizujú zväčša farebné jasné modely Vivienne.

 

Vivienne s radosťou svojsky obmieňa materiály, čo dokonale podčiarkuje netradičnosť a invenciu jej dizajnu. 

Dizajnérka na móle s modelkou a šialené účesy.

Nedbanlivá ležérnosť dotvorená účesmi na móle, drsnosť s náznakom nostalgie a punku je prepájaná s obrazmi z minulých období reinpretovanými vlastným Vivienne štýlom.

VIVIENNE WESTWOOD A CELEBRITY

Na svojej ceste ovenčenej slávou dnes už známej etablovanej značky Vivienne Weestwood,  pracovala dizajnérka s mnohými celebritami.

Stella McCartney s Vivienne Westwood na prehliadke Stella McCartney, marec 2015, Londýn, Anglicko, foto: Samir Hussein/WireImage . 

Vivienne Westwood so spevákom Paul McCartney na prehliadke dizajnérky Stella McCartney , Jar/Leto 2020, Paris Fashion Week, 30. september 2019, foto: Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images. 

Vivienne Westwood s herečkou Pamelou Anderson.

Viviennw Westwood s dizajnérom d’Azzedine Alaïa a speváčkou Kylie Minogue, marec 1992, Paríž, Francúzsko, foto: Pool ARNAL/GARCIA/Gamma-Rapho via Getty Images .

Pre film Sex v Meste vytvorila dizajn svadobných šiat hlavnej predstaviteľky Carrie , herečky Sarah Jessica Parker, ktoré sú dnes považované za jedny z najznámejších svadobných šiat v dejinách módy.

Podľa jej názoru , nevesta nemusí byť zároveň bábikou. Asymetrický strih, určitá neopatrnosť,  akoby náhodilosť s ideálnym prispôsobením šiat na postavu, drsnosť a pritom jemnosť,  sú kombinácie, ktoré predtým nikto nezlúčil.

Pre každú módnu show Vivienne zároveň vytvorila vlastnú kolekciu obuvi. Jej topánky, ktoré boli pôvodne vytvorené iba pre niektorú módnu prehliadku a dosť často ťažko nositeľné, dnes majú svoju vlastnú históriu.

Dizajnérka  na móle okrem záverečného poďakovania aj rada predvádza svoje autentické modely. 

Vivien  Westwood sa môže pýšiť zaslúženým titulom Kráľovnej šoku. Vďaka jej ctihodnému veku sa považuje nielen za rebelku, ale aj za vodkyňu povstalcov z módneho sveta. Ostatnou inšpiráciou a známymi rebelmi z módneho sveta sú nemenej slávne mená „chuligánov módy“ –  Alexander McQueen a John Galliano.

zdroj obrázkov: getty images, Vivienne Westwood, pinterest

Ďalšie pokračovanie o britskej dizajnérke Vivienne Westwood si môžete prečítať v najnovších článkoch na tomto blogu v kategórii Fashion. Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Share: