Výstava módy Mugler x H&M 2023, New York –  spojenie ikonických dizajnov 90. rokov a moderného športového oblečenia Bodycon –  časť  I.

20. apríla 2023 sa v Park Avenue Armory v New Yorku zišli módni nadšenci, aby s  oslávili debut kolekcie značky H&M Mugler, ktorú navrhol aktuálny kreatívny dizajnér značky MuglerCasey Cadwallader.  Očakávania boli vysoké. V januári  počas prehliadok  Haute couture v Paríži  predviedli Cadwallader a Mugler multimediálnu extravaganciu s hviezdnym obsadením, ktorá predviedla provokáciu a drámu veľkého písmena D  a videá, ktoré vytvoril počas pandémie.

Výstavy módy sa zúčastnilo viac ako 800 hostí,  priatelia komunity Mugler a H&M  vrátane herečky Pamely Anderson, Charli XCX, Chloë Sevigny, dcéry speváčky Madonny – Lourdes Leon a Dominique Jackson oblečení  v kolekcii Mugler H&M.

Pamella Anderson

Dcéra speváčky Madonna – Lourdes Leon v modeli z dielne Mugler.

Módne podujatie bolo navrhnuté ako zlúčenie módy, hudby, živého vystúpenia, klubovej kultúry a tanca spolu s dôrazom na teatrálnosť, ktorá je typická pre módny dom Mugler od čias legendárneho zosnulého dizajnéra Thierryho Muglera až po súčasnosť. 

MANFRED THIERRY MUGLER

Francúzsky módny návrhár Manfred Thierry Mugler zomrel v januári 2022 a jeho meno sa zapísalo do mapy sveta Haute Couture. Obliekal hviezdy ako David Bowie, Lady Gaga, Beyoncé, Madonna, Celine Dion, Liza Minelli a supermodelky 90. rokov.

Modelky Karen Mulder, Jerry Hall, Yasmeen Ghauri a Helena Christensen na móle počas finále debutu Thierry Muglera Couture šou – Jeseň 1992, foto:  Wade Watson/WWD .

Modelka Adriana Sklenaříková Karembeu – Thierry Mugler, kolekcia Jeseň/Zima 1997

Dizajnér Thierry Mugler s múzami doby –  americká supermodelka a herečka  Carmen Dell’Orefice a Jerry Hall .

Jeho úmrtie bolo oznámené v príspevku na oficiálnom instagramovom účte spoločnosti Mugler: „S hlbokým zármutkom oznamuje House of Mugler smrť pána Manfreda Thierryho Muglera. Vizionár, ktorého predstavivosť ako návrhára, parfuméra a tvorcu obrázkov umožnila ľuďom na celom svete byť odvážnejšími a každý deň snívať o niečom viac.

Kedysi baletný tanečník bol Mugler kľúčovým hráčom na vysokooktánovej módnej scéne 80. a 90. rokov. Bol hlavným zástancom siluety so širokými ramenami a stiahnutým pásom, ktorá ovládla éru  a našiel múzy, ktoré vyhovovali jeho vízii: v jeho kruhu bol texasská supermodelka Jerry Hall, rovnako ako popová hviezda Grace Jones. „Thierry Mugler, jeho talent bol všetkým,” uviedla na Instagrame kostýmová návrhárka Arianne Phillips. “Lahodné, šik, perverzné a krásne. Skutočný posunovač kultúry.“

Modelka Jerry Hall 

Veľmi známym sa stal Muglerov  dizajn tzv. „mokrých šiat pre Kim Kardashian na udalosť Met Gala 2019.

Thierrry Mugler bol známy futuristickou módou, divadelnými adaptáciami módy a spájaním architektúry, popkultúry a módy, výraznými siluetami a netradičnými materiálmi vrátane skla, plexiskla, vinylu, latexu a chrómu. Čerpal zo 40. , 50. rokov 20. storočia.

Mladším generáciám bude Mugler asi najviac známy pre jeho nesmierne obľúbené vône Angel a Alien, spoluprácu so speváčkou  Beyonce počas obdobia jej Sasha Fierce a pre jeho perfektne pestovanú postavu „muscle man“.  Tí, ktorí sa zúčastnili jeho módnych prehliadok, si ho budú pamätať ako skutočného meniča módnych hier – nadaného návrhára s talentom vykúzliť pôvab a precízne rozumieť tomu, ako najlepšie zvýrazniť ženskú postavu.

Body en métal doré orné de cristaux Swarowski
Collection anniversaire des 20 ans, PAP Automne-hiver 1995-1996
réalisé avec la colleboration de J.P. Delcros
Crédit : Emil Larsson

Okrem svojho priekopníckeho dámskeho oblečenia Mugler spustil aj vyhradenú pánsku líniu, ktorá sa špecializovala na obleky s ostrými ramenami v štýle zoot.

Navrhol oblečenie pre Davida Bowieho a v roku 1992 obliekol a režíroval obsadenie pre videoklip Georgea Michaela s názvom  Too Funky.

Legendárne modely v klipe Georga MichaelaToo Funky s nezabudnuteľnou Lindou Evangelistou.

Muglerova show na Time Square v New Yorku – BONDS Disco 1980,  bola veľkou životnou zmenou,“ povedal dizajnér Marc Jacobs na Instagrame. „Nikdy som nič podobné nevidel ani nezažil. Pôvab! Móda! Ženy! Mimoriadne uskutočnenie sna z iného sveta od najneuveriteľnejšieho šoumena módy. Ďakujeme, že ste sa podelili o svoje najdivokejšie fantázie. Odpočívaj v pokoji Manfred Thierry Mugler.“

French fashion designer Thierry Mugler (second right) celebrates with models after his show at Bond’s (in Times Square), New York, New York, May 6, 1980. Among the visible models is Pat Cleveland (right). (Photo by Allan Tannenbaum/Getty Images)

Thierry Mugler opustil svoju rovnomennú módnu značku v roku 2002 a posledné dve desaťročia strávil v relatívnom ústraní a zbieral projekty podľa nálady. So speváčkou  Beyonce spolupracoval druhýkrát v roku 2008 na jej svetovom turné I Am, na ktoré jej navrhoval kostýmy pre jej  vystúpenia  a tiež režíroval videoklip k piesňovej súťaži Eurovízie v San Maríne v roku 2016

SPOLUPRÁCA  H&M  A  MUGLER

H&M oslávilo svoju nadchádzajúcu dizajnérsku spoluprácu s Mugler módnou prehliadkou v New Yorku. Pri príležitosti Park Avenue Armory vystupovali  na móle modelky Irina Shayk, Precious Lee a Eva Herzigova v nových dizajnoch Caseyho Cadwalladera, doplnené o vystúpenia Shygirl, Amaare a Eartheater. 

Modelka Eva Herzigová.

Supermodelka Irina Shayk  predvádza kolekciu  H&M x Mugler , foto:  Matteo Prandoni/BFA.com .

 

Spoluprácu Mugler a H&M v skutočnosti prvýkrát inicioval zosnulý zakladateľ módneho domu Manfred Thierry Mugler tesne pred jeho smrťou v januári 2022.  Je zameraná na ikonickú siluetu módneho domu s nadrozmernými ramenami, štíhlym pásom a zmyselnými nohavicami. Spája archívne kúsky Thieryho Muglera so súčasnými dizajnami Cadwalladera.

Druhú časť článku o spolupráci značky Mugler a H&M si môžete prečítať v pokračovaní na tomto blogu.

Obrázky:  ©getty images, shutterstock,  Mugler, Mugler a H&M, Thierry Mugler, Vogue, pinterest

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: