Thierry Mugler – otvorenie výstavy Couturissime v New Yorku, Brooklynské Múzeum

V New Yorku  v utorok večer 15. novembra 2022 sa uskutočnila výstava, ktorá vzdala poctu zosnulému nezabudnuteľnému  dizajnérovi Manfredovi Thierrymu Muglerovi.

Najnovšia výstava Brooklynského múzea, Thierry Mugler: Couturissime, otvorila svoje brány po prvýkrát v Spojených štátoch a na slávnostné otvorenie prišli celebrity  vrátane Kylie Jenner, Lourdes Leon, Laverne Cox,  Julie Fox a ďalších. 

Manfred Thierry Mugler bol francúzsky módny návrhár, kreatívny riaditeľ a tvorca avantgardnej módnej značky Mugler. Potom , čo začal viesť vlastný módny dom,  sa jeho meno zapísalo do mapy sveta Haute Couture.  Thierry Mugler nebol len dizajnér, bol to kreatívny génius.

Vizionár bol známy svojimi divadelnými adaptáciami módy, futuristickými návrhmi, ktoré posúvajú hranice a  pre neuveriteľné spájanie  architektúry, popkultúry a módy.

Americká influencerka Kylie Jenner si na vernisáž výstavy obliekla vintage čierne večerné šaty Mugler s korzetovým živôtikom a sukňu s trblietavým spodným lemom z peria. Doplnila ozdobnou celokamienkovou čelenkou z kolekcie Mugler, Jeseň/Zima 1999/2000

Foto: Taylor Hill/WireImage

Módna kreácia dizajnéra Thierry Mugler – Jeseň/Zima 1999/2000, foto: Pierre Vauthey/Sygma/Sygma cez Getty Images)

Večerné slávnosti odštartovali o dve poschodia nižšie. Nočný zábavný program pripravila blízka priateľka Muglera a matka undergroundovej klubovej scény Susanne Bartsch. Pod pulzujúcimi modrými svetlami hostia tancovali dlho do noci a oslavovali Muglerov život a večné dedičstvo.

Susanne Bartsch v kolekcii Mugler. 

Na otváracom večierku sa spolu s Kylie  Jenner ukázali aj Lourdes Leon (dcéra speváčky Madonna), Tinashe, Amanda Lepore a ďalšie známe tváre, aby oslávili retrospektívu a prácu ikonického dizajnéra.

Tinasche – americká herečka, speváčka a tanečnica v sexi modeli Thierry Mugler 

VÝSTAVA THIERRY MUGLER – BROOKLYNSKÉ MÚZEUM

Thierry Mugler: Couturissime je prvá retrospektíva, ktorá skúma fascinujúci vesmír francúzskeho dizajnéra a tvorcu ikonických parfumov Thierryho Muglera. Mugler sa etabloval ako jeden z najodvážnejších a najinovatívnejších dizajnérov konca dvadsiateho storočia. Jeho výrazné siluety a neortodoxné techniky a materiály – vrátane skla, plexiskla, vinylu, latexu a chrómu – sa zapísali do histórie módy.

Expozícia obsahuje návrhy, kostýmy, fotografie, filmy a nepublikované archívy zosnulého dizajnéra. Thierry Mugler, známy svojimi surrealistickými a nadpozemskými siluetami a divadelnými prezentáciami na móle zomrel v januári 2022 prirodzenou smrťou  vo veku 73 rokov.

Výstava  zahŕňa aj filmové klipy a kostýmy nosené vo videu George  Michaela Too Funky a La Tragédie de Macbeth, ktoré vyrobila produkcia Comédie-Française v roku 1985 na Festival d’Avignon vo Francúzsku.

Módne šou obsahovali Muglerove najprovokatívnejšie módne couture looky.

Muglerove zložito vyrobené plášťové šaty „La Chimère“. Šaty lemované šupinami a pierkami priamo zo sveta sci-fi fantasy sú jedným z vrcholov výstavy, s výšivkou, ktorá údajne trvala viac ako tisíc hodín.

Kolekcia Haute couture Jeseň/Zima 1997–98  „La Chimère“, foto © Alan Strutt

Výstava je rozložená na rôzne časti. V miestnosti Mugler Lab si hostia môžu  vychutnať vône Muglerovej kolekcie parfumov, ktorá bola založená v roku 1992  predtým, ako ich vo vedľajšej miestnosti privítajú tieto zložito vyrobené plášťové šaty „La Chimère“.

 

Laverne Cox

Pri oslave tridsiateho výročia parfumu je Muglerova ikonická vôňa Angel vystavená spolu s ostatnými parfumovými výtvormi domu, čím vzdáva hold revolučnej práci dizajnéra.

Celkovo je vystavených 130 odevov od haute couture po scénické kostýmy, náčrty, videá, fotografie a po prvýkrát je tu galéria venovaná jeho ikonickým vôňam.

Toto oceánografické prostredie bolo vytvorené pomocou projekcií vyvinutých spoločnosťou Rodeo FX, ktorá pracovala na „Game of Thrones“, „Stranger Things“ a ďalších predstaveniach a filmoch. 

Foto: Danny Perez/Courtesy Brooklyn Museum       

Dom Thierryho Muglera obliekal ikonických umeleckých vizionárov, vrátane Davida Bowieho, Lady Gaga, Beyoncé, Grace Jones , Madonna, Celine Dion, Beyoncé,  Liza Minnelli  a na vrchole momentu supermodelky 90. ​​rokov. Jeho klasické róby nedávno nosili Beyoncé, Cardi B a Kim Kardashian.

Mugler nazval svoje modely „glamazonmi“, ktoré stelesňovali elegantnú, modernú ženu, ktorej štýl sa vyvinul z hippies módy 60. rokov. V 80-tych a 90-tych rokoch Mugler oživil renesanciu haute couture prostredníctvom svojich provokatívnych kolekcií a divadelných módnych prehliadok, ktoré zahŕňali grandiózne miesta a najikonickejšie modely tej doby

New York bol pre pána Muglera skutočne dôležitým mestom,“ povedal v rozhovore Casey Cadwallader, kreatívny riaditeľ spoločnosti Mugler od roku 2017. „Žil tu 15 rokov, mal tu byt, natočil toľko kampaní na budovu Chrysler.“ Dodáva: „Prehliadka sa skutočne cíti ako doma v Brooklynskom múzeu“.

Sestry Kardashian-Jenner mali na sebe Muglerove návrhy niekoľkokrát. Kylie Jenner  mala nedávno na sebe ďalší Muglerov dizajn na udeľovaní cien CFDA (Council of Fashion Designers of America Fashion Awards) 7. novembra 2022. Vintage šaty s priehľadným živôtikom a odnímateľným rukávom boli  z kolekcie značky Mugler, Jeseň/Zima 1999, v ktorých Kylie Jenner prisla na odovzdávanie cien CFDA 2022.

Asymetrická róba s polopriehľadným nariaseným živôtikom, zamatovou sukňou a rozparkom po stehná je v skutočnosti súčasťou brooklynskej výstavy.

Staršia sestra  Kim Kardashian  mala v minulosti taktiež niekoľko dizajnov z dielne Mugler. Zapísali sa najmä „mokré“ šaty, ktoré si obliekla na Met Gala v roku 2019.

NEW YORK, NEW YORK – MAY 06: Kim Kardashian West arrives for the 2019 Met Gala celebrating Camp: Notes on Fashion at The Metropolitan Museum of Art on May 06, 2019 in New York City. (Photo by Karwai Tang/Getty Images)

Ďalším modelom, v ktorom Kylie Jenner zažiarila na vernisáži výstavy v Brooklynskom múzeu bol priehľadný čierny kostým s pavučinou pod slonovinovým hodvábnym plášťom s čiernym lemovaním – z kolekcie Mugler, Jar/Leto 1997 Couture.

Výstavu Thierry Mugler: Couturissime od jej spustenia v roku 2019 už navštívilo viac ako milión návštevníkov v Kanade, Nemecku, Holandsku a Francúzsku so záverom v  Brooklynskom múzeu v New Yorku s konaním od 18. novembra 2022 do 7. mája 2023.

Rovnako ako jeho práca stále ovplyvňuje nové generácie návrhárov, celebrity naďalej priťahujú Muglerove famózne návrhy, ktoré radi ukazujú na červených kobercoch.

Obrázky: © Getty Images, Thierry Mugler

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: