vintage hats,  winter outfit transformation to retro diva02

Pletené čiapky nemusia vyzerať ako tradičný doplnok, výbava k zimnému oblečeniu tak, ako ich bežne poznáme. Ak chcete trochu zaexperimentovať s výsledným vzhľadom, tzv. lookom, s týmto zaujímavým pleteným retro kúskom z Francúzska s kamienkami a aplikovanou mašľou,  sa môžte razom zmeniť na štýlovú dobovú dámu z rokov dvadsiatych, tridsiatych. Pokrývky hlavy z rokov tridsiatych boli zväčša praktické, teplé a doma ručne pletené, boli to pletené čiapky, klobúky, baretky a čepce. Potom čo si ženy uväzovali na hlavách šatky do podoby stáleho klobúka, niečo ako turbana sa vyformovali postupne aj rýchle pokrývky hlavy s jednoduchým nasadením, klobúky. Dizajnéry produkovali rôzne nové štýly, ale mnohé sa stali univerzálne populárne iba po skončení vojny.

Trúfalé alebo odvážne klobúky ako pokrývky hlavy boli používané v roku 1930. Hlboko klenuté klobúky sa znovu objavili v roku 1935 kedy boli akoby nedbalo bezstrarostne vyklenuté. Boli malé a trúfalo odvážne, pôsobili koketným dojmom. V kontraste k nim pôsobili široké klobúky námorníckeho štýlu. Jeden z najtypickejších štýlov zachytených z vtedajšej éry bol tzv. florentine klobúk .  Dizajnéri produkovali klobúky šokujúcich hodnôt a Schiaparelli vytvoril širokú škálu surealistických až groteskných klobúkov vrátane klobúka v tvare kotlety, topánky a koša na ovocie.

Módny dom Schiaparelli v roku 1935 taktiež uviedol na trh viktoriánske znovuoživenie vo forme modernej stuhy do vlasov. Stuha sa stala hlavnou oporou vlasov ako ich uchovať voľne so sviežim lookom a ochrániť od strojov vo vojnovej Británii. Od čias kedy bola stuha ukáčkovaná, bolo potom jednoduché kopírovať háčkovanie, pletenie a utkaný okraj sa objavil všade v magazínoch – roky 1939. Medzitým boli filmy v Hollywoode  s viktoriánskou tematikou a okázalými kostýmami ako Gone with Wind išpirované širokou škálou klobúkových štýlov rokov tridsiatych. So začiatkom druhej svetovej vojny sa klobúky stali menej praktickými ako ľudia museli utekať po vonku do krytov pred leteckými náletmi a doslova stratili všetko. Bariéry etikety sa prelomili a ich nosenie sa znížilo. Pokrývky hlavy a klobúky, ktoré sa nosili boli spomínané praktické, ručne vyrobené, pletené teplé klobúky, čiapky, baretky a čepce. 

The winter knitted caps do not need to look like traditional winter accessories as we know. If you have a fancy for something different, to look in different way, you can try to experiment. 

Zvolila som k nej rovnako farebne ladený šál, mäkučký pulóver púdrovoružovej farby s vyčnievajúcimi chĺpkami ako pichľavý zamrznutý sneh, krémové nohavice, biele rukavice, všetko v jemných pastelových farbách s kamienkami či pretkávané zlatistými nitkami. Potom už len vhodný make-up, ružová zimná bunda a premena na retro DIVU bola razom na svete.

I decided to create a retro look with this special piece of knitted cap. 

This knitted cap cames from France, it´s embroidered  with the ribbon and glitters and you can easily become retro DIVA. You need just to wear fine powder rose sweater for example, white top, whitegold gloves, retro pink scarf, cream trousers and finaly pink winter jacket. Everything is in harmony pastel tints and finaly,  I just wear the proper make-up and the retro DIVA was born.

Vintage pokrývka hlavy s kamienkami, zdroj: factice magazine 

 

retro pokrývka hlavy, roky 30te, zdroj: pinterest
Príklad štýlu retro čiapky z rokov tridsiatych

Katharine Hepburn v roku 1935, portrét zachytený Ernestom Bachrachom

Katharine Hepburn in a 1935 portrait by Ernest Bachrach, source: wehadfacesthen.tumblr.com

Dobová originálna retro pletená čiapka z roku 1920  s veľkou ozdobou v tvare kvetu s bodkami a skutočnými kvetmi a husacím perím. Cena je tak okolo 120 dolárov, zdroj: pinterestFederico Ribas, Art Deco ilustrácia pre Perfumería Gal Madrid, rok 1920, zdroj: pinterestTypická pokrývka hlavy roku 1928, pletený helmovitý klobúk, či čiapka, zdroj: pinterest

Myrna Loy, 1930, zdroj: pinterest

 

Share: