Pierre Cardin – život a tvorba fenomenálneho francúzskeho dizajnéra talianskeho pôvodu, priekopníka pret-a-porter kolekcie a lookov, ktoré poznačili históriu módy, časť I. 

Rok 2020 bol rokom plným nečakaných zmien, nástupu pandémie, ktorá negatívne poznačila všetky odvetvia priemyslu, ekonomiky  a ktorá si vybrala aj mnoho obetí . V tomto pochmúrnom roku plnom chaosu a neistoty odišlo tiež veľa významných osobností a dizajnérov z módneho sveta. Okrem talianskeho dizajnéra topánok Sergio Rossi, ktorý skonal po korona víruse na začiatku pandémie 3. apríla 2020, zomrel aj japonský dizajnér Kenzo Takada.

R.I.P.  PIERRE CARDIN – PIETRO COSTANTE CARDINI

Svoju životnú púť vo veku 98. rokov ukončil  koncom roka, 29. 12. 2020,   jeden z najúspešnejších francúzskych návrhárov Pierre Cardin. Dizajnér talianskeho pôvodu s vlastným menom Pietro Costante Cardini. Od mladého veku žil vo Francúzsku, prijal tak francúzske meno a skonal v nemocnici Neuilly pri Paríži. 

Pierre Cardin narodený 7. júla 1922 v Taliansku, neďaleko Benátok,  zakrátko emigroval s rodičmi do Francúzska. Vyrastal v mestečku Saint-Étienne v strednom Francúzsku.  V 14. rokoch sa vyučil za krajčíra v meste Vichy,  neskôr sa presťahoval do Paríža. 

Francúzsky dizajnér, ktorý svoju módnu značku rozšíril ďaleko viac za obzory módneho sveta, bol  priekopníckym dizajnérom, ktorý vyvinul pret-a-porter  kolekciu, určenú na bežné nosenie.

Pierre Cardin s talentom a čuchom na módu reprezentuje moderný esprit 60. rokov. – módu menej viazanú na dokonalosť objektu, ale bližšie k modernej kultúre.

Bol známy svojím dizajnom s myslením do budúcnosti pomáhajúcim tvarovať to, čo teraz vidíme ako estetiku kozmického veku – čisté zakrivené línie. 

Obľuboval výrazné, krásne farby kontrastujúce s čiernymi pančuchami a legínami. 

Vo svojich dizajnoch využíval helmy, priezory a experimentálne materiály, ktoré zahŕňali obe – zmysel pre dobrodružstvo a vedomú hravosť .

 1967 – Kozmické pokrývky hlavy

PIERRE GARDIN KARIÉRA

Jeho formovanie kreovalo jeho túžbu po obnove a experimentovaní  s detstvom stráveným v krajčírstve a so skúsenosťami v ateliéri Elsa Schiaparelli .   V roku 1945 začal pracovať ako asistent v módnom dome Paquin.  Svoje skúsenosti neskôr obohatil  taktiež v ateliéri Christiana Diora, kde spolupracoval na tvorbe kostýmov pre film Kráska a Zviera v roku 1946.  

Po týchto skúsenostiach sa v 50-tych rokoch, v roku 1954 v Paríži, zrodila legendárna značka Pierre Cardin . V tom čase tu Cardin otvoril svoj prvý butik s dámskou módou s názvom Eva, o 3 roky neskôr otvoril butik s pánskou konfekciou s názvom Adam.

Pierre Cardin bol vizionár, ktorý sa s veľkým talentom, s radosťou  a entuziazmom zvykol díval vpred do budúcnosti .

Dizajnér Pierre Cardin v roku 1957 v jeho ateliéri.

INŠPIRÁCIE ŠPECIFICKEJ GENERÁCIE STYLISTOV – VESMÍR

Vesmír a budúcnosť kreslené v komixoch, zobrazované vo vedecko-fantastickom filme, vyrobené sovietskou a americkou astronautikou, sú  nevyčerpateľným zdrojom inšpirácií špecifickej generácie stylistov, pod vedením Pierre Cardin, za ktorým nasledujú vysoko znejúce mená ako Courrèges, Ungaro a Francisco Rabaneda Cuervo (in arte Paco Rabanne).

1968 – kolekcia Priliehavý oblek

Foto: M. McKeown/Getty Images

 

Krajčíri toho času experimentovali so syntetickými a high-tech vláknami. Spájala ich tvorivá sloboda, ktorá predchádzala túto túžbu a ktorá oživila spoločný sentiment v 68. a prekvapivé pristátie na mesiaci v 69-tom.

1969 – Dizajnér Pierre Cardin v kozmickom obleku Apollo 11 Space

1968  Kolekcia Cosmocorps – kozmické telá

ZNAKY TVORBY PIERRE CARDIN

Dizajnér Pierre Cardin obohatil módne štýly o futuristické prvky, potláčal  ženské tvary a  bol priekopníkom unisex štýlu. V roku 1959 predstavil svoje prvé módne oblečenie s francúzskym módnym domom Printemps.

Kolekcie sa vyznačujú geometrickými tvarmi, jednoduchosťou objemov , tuhosťou, nepoddajnosťou materiálov, všetky znaky vyjadrujúce modernosť. Vizuálne umenie, optické a pop art, materiálový dizajn sa zbiehajú v móde.

Pierre Cardin je jeden z najlepších interpretov, ktorého kreativita sa nevyčerpáva  v priestorovom vzhľade, je strihaná v materiáloch plastických a strečových tak, ako si obydlie vyberie vlnitnú štruktúru vytvorenú v Cannes maďarským architektom Antti Lovag. Sídlo Pierra Cardina vytvoril práve tento architekt. 

Pierre Cardin bol členom Académie des Beaux-Arts a držiteľom niekoľkých rádov a ocenení. 

Viac o tomto fenomenálnom francúzskom dizajnérovi talianskeho pôvodu sa dočítate v ďalšom článku na pokračovanie. Sledujte Facebook módnu stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell . 

zdroj obrázkov: getty images, pierrecardin. com, TASR/AP

Share: