Zomrela britská módna návrhárka Vivienne Westwood, kráľovná punku, bojovníčka proti nespravodlivosti, za udržateľnú módu a záchranu planéty – česť jej pamiatke, 8. apríl 1941, 29. december 2022

 

Vivienne Westwood, najsilnejší hlas britskej módy navždy stíchol.   

Vivienne Westwood, provokatérka par excellence, ktorá zohrala zásadnú úlohu pri vynájdení punkovej estetiky, dizajnérka spájajúca štýly a epochy ako nik iný, prvá návrhárka, ktorá sa telom a dušou zapojila do boja za udržateľnú módu a jediná Dáma, ktorú si v jej vlasti ctia možno rovnako ako Alžbetu II, zomrela 29. decembra 2022 vo veku 81 rokov.
Príčinou smrti bola dlhšie trvajúca choroba, ktorú módna návrhárka prežívala nenápadne mimo svetiel reflektorov prehliadkových mól. Až do poslednej chvíle života hovorila o našej planéte a o tom, čo by sme mali urobiť pre jej záchranu. 

Vivienne Westwood krátko pred svojou smrťou čítala list, v ktorom apelovala na kroky potrebné urobiť pre záchranu našej planéty. 

Zomrela legendárna návrhárka #VivienneWestwood,  ako sa uvádzalo  vo vyhlásení, britská návrhárka zomrela pokojne vo svojom dome. „Vivienne do poslednej chvíle pokračovala v tom, čo milovala, navrhovala, pracovala na svojom umení, písala knihu a menila svet k lepšiemu. Viedla úžasný život. Jej inovácie a vplyv za posledných 60 rokov boli obrovské a budú pokračovať aj v budúcnosti,“ napísala módna značka v oznámení.  Značka na záver dodala: „Svet potrebuje ľudí, ako je Vivienne, aby dokázali zmeniť svet k lepšiemu.

Vivienne Westwoodová nevytvorila britskú módu, ona bola britskou módou ! Bez Dame Vivienne Westwood by nebolo britskej módy, aspoň nie takej, akú ju poznáme dnes. 

Jej nápady už desaťročia rozjasňujú medzinárodné červené koberce a robia hviezdy filmu, hudby a popkultúry ešte žiarivejšími.

Andreas Kronthaler, Westwoodovej manžel a spriaznená duša, povedal: „Vivienne budem naďalej nosiť vo svojom srdci…. Pracovali sme až do konca a zanechala mi veľa vecí, v ktorých som mal pokračovať „.

Svet si bude navždy pamätať Vivienne Westwood, návrhárku minulých rokov ale i súčasnosti, kráľovnú punku, ktorá obliekala generácie rebelujúcej mládeže najprv kožou a cvočkami, potom korzetmi a pančuchami, rebelku, ktorá sa s nespravodlivosťou vyrovnávala prostredníctvom oblečenia a bojovníčku za súčasnú interpretáciu našej spoločnosti prostredníctvom nadčasových a nekonvenčných odevov.

Počas svojich pozoruhodných piatich desaťročí v módnom priemysle nazbierala Vivienne Westwood ocenenia a módne momenty hodné zápisu do historických kníh. Britská návrhárka viackrát nanovo definovala spôsob obliekania, čím si vyslúžila obrovský rešpekt a celosvetové uznanie, ako aj titul Dame.

V roku 1992 dostala Westwood ocenenie OBE za zásluhy o módu, pričom pri preberaní vyznamenania z rúk kráľovnej v Buckinghamskom paláci mala na sebe slávne oblečenie bez spodnej bielizne.

Jej odvaha, jej stále inšpirujúce slová a jej umelecké návrhy budú žiť navždy! ❤️

Novátorská britská módna návrhárka, ktorej päť desaťročí trvajúca kariéra sa začala v polovici 70. rokov minulého storočia v londýnskom punkovom hnutí  bola po celý život oddaná  étosu, ktorý bol zameraný proti establišmentu. 

Slávnej aktivistke, ktorá sa stala návrhárkou, sa pripisujú veľké zásluhy za to, že priniesla punk do hlavného prúdu, medzitým zvýšila povedomie o problémoch, ktoré ju zaujímali, a spojila britskú mládežnícku kultúru s tým, čo sa stalo vysokou módou. Westwood, ktorá sa vášnivo venovala klimatickým zmenám, životnému prostrediu a občianskym právam, otvorene hovorila o svojej politike a nikdy sa neodklonila od toho, čo považovala za správne  a vďaka tomu po sebe zanechala pôsobivý odkaz.

Stopa, ktorú Westwood  zanechala v širšej popkultúre, bola zjavná ešte minulý mesiac, keď Sarah Jessicu Parker zachytili na pľaci rebootu druhej série seriálu Sex v meste pod názvom „A len tak ďalej“  oblečenú v svadobných šatách Vivienne Westwood. Áno presne tie, ktoré slávne nosila na stránkach Vogue, ako aj tie na nie celkom vydarenej svadbe s pánom „božským“ , Mr. Big  v prvom filme.

Smrť Vivienne Westwood je stratou britskej módy.

ZROD VIVIENNE WESTWOOD

Jej kariéra začala vo veku 17. rokov na univerzite, ktorú opustila aj pre túžbu spoznávať svet. Najskôr sa vydala za Dereka Westwooda, neskôr mala syna, vyrastala vedľa Malcolma McLarena zo Sex Pistols a po čase sa stala britskou návrhárkou s butikom na King´s Road 430 s vitrínou z kože a reťazí, ktorú si urobila sama. Ako samouk vyhlásila: „Jediným dôvodom, prečo robím módu, je prelomiť slovnú konformitu. “  So všetkým svojím nekonvenčným prístupom skúmala možnosti obliekania široko-ďaleko, búrala hranice módy a pretvárala parochne a korzety na moderné prvky. Bez Westwoodovej by nebolo Alexandra McQueena ani Charlesa Jeffreyho. Londýnsky týždeň módy by si neužíval svoj status zábavy na medzinárodnej scéne.   

Jej odchodom vzniká v britskej móde obrovská medzera a Británia sa stáva ešte chudobnejšou. Počas svojej viac ako polstoročnej kariéry bola strážkyňou vrodenej výstrednosti britského štýlu, udržiavateľkou jeho dynamiky, nonkonformity a punku.

Dcéra textilného priemyslu, z robotníckej rodiny – Gordona a Dory Swireovcov , ešte stále potomok anglického vidieka, sa medzi dobrodružstvami na poliach a a pri dobývaní úspechu na prehliadkových mólach zapísala do dejín módy: „Kto by si bol kedy pomyslel, že to malé blonďavé (alebo ryšavé) dievčatko s veľkými modrými očami a porcelánovou pleťou sa stane kráľovnou punku a že bude obliekať generácie rebelujúcej mládeže najprv kožou a cvočkami a potom korzetmi a pančuchami?“‚, pýta sa denník Il Corriere della Sera. Áno, tá, ktorá obliekanie chápala ako rituál – manifest, rebelka, ktorá sa s nespravodlivosťou vyrovnáva prostredníctvom oblečenia, ktoré nosíme. Od znečistenia po trest smrti,  bojovala za súčasnú interpretáciu našej spoločnosti prostredníctvom nadčasových a nekonvenčných odevov.

Vivienne Westwood búrala hranice módy a pretvárala parochne a korzety na moderné prvky.  

V krátkom čase sa z módy SEX stala skutočná módna kolekcia a Westwood predviedla svoju osobitnú odrodu avantgardy v Londýne a Paríži. Jej krinolíny, čipky, plášte, evokácie, prekrytia a kontaminácie rýchlo inšpirovali nových romantikov rovnako ako punk, ktorý im predchádzal.

Keď sa Westwood zoznámila s Malcolmom McLarenom, manažérom zásadnej punkovej skupiny Sex Pistols (s ktorým mala neskôr dieťa), otvorili si v roku 1971 butik v londýnskej Chelsea.

Obchod na Kings Road 430 zmenil svoj názov tak, aby sa zhodoval s vydaním jej kolekcie, od Let It Rock a Too Fast To Live, Too Young To Die až po najznámejšiu Sex v roku 1974. Westwoodovej druhé manželstvo s impresáriom Malcolmom McLarenom pomohlo dostať jej návrhy na svetovú scénu. McLaren bol manažérom Sex Pistols a títo zúriví, pľuvajúci krstní otcovia punku boli hotovými modelmi pre Westwoodovo anarchistické oblečenie. Tartan? Bezpečnostné špendlíky? Freddy Kruegers v oblečení z materskej školy? To všetko bola Vivienne Westwood.


Vivienne Westwood vo svojom butiku Seditionaries: Kings Road 430 v roku 1977.

V krátkom čase sa z módy SEX stala skutočná módna kolekcia a Westwoodová predviedla svoju osobitnú odrodu avantgardy v Londýne a Paríži. Jej krinolíny, čipky, plášte, evokácie, prekrytia a kontaminácie rýchlo inšpirovali nových romantikov rovnako ako punk, ktorý im predchádzal. Deti z klubu mali svojho vlastného stylistu a nevadilo im ani niekoľko vyliatych pohárov na špinavých metroch látky. Jej najznámejšia kolekcia pochádza z roku 1981. Pomenovaná Pirátska, mala perforované napoleonské klobúky, rukávy v štýle Márie Antoinetty a volány v štýle Dicka Turpina, ktoré sa stali uniformou skupín Adam and the Ants a Bow Wow Wow.  Takýto neuveriteľný vzorkovník nikdy neprestal existovať.

Obrázky:  © Vogue, Elisa Leonelli/Shutterstock, getty images, AFC, independent co uk, Vivienne Westwood, instagram, pinterest

Sledujte Facebook stránku: Mya Mirell Fashionista a Instagram: mya_mirell .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share: